VIDEO / Bajern Mynih nuk e diskuton Lacion, fitore në “Olimpiko” që vulos kualifikimin

Bajern Mynih ka siguruar praktikisht që në ndeshjen e parë kualifikimin në çerekfinalet e Ligës së Kampioneve. Skuadra bavareze ka fituar lehtësisht 4-1 ndaj Lacios në fushën e kësaj të fundit, për të bërë praktikisht formalitet duelin e kthimit.

Pritej shumë rivalitet, por Lacio u fut e përgjumur dhe thuajse e frikësuar në fushë, duke lëshuar terren shpejt e bërë gafa të pafalshme, si ajo e Musakios i cili i dhuroi topin para portës Levandovskit. Për polakun ishte lojë fëmijësh të shënonte golin e avantazhit i vetëm para Reinas. Një tjetër përgjumje e prapavijës bëri që 17-vjeçari Musiala të shënonte i pashqetësuar golin e dytë për bavarezët që nuk e ndjenë aspak mungesën e emrave të rëndësishëm për shkak dëmtimesh e COVID-19.

Më pas, Bajerni u tërhoq pak, duke i lëshuar fushën e lojës Lacios, por duke kundërsulmuar rrufeshëm dhe në këtë mënyrë arriti që të shënonte edhe golin e katërt në fundin e pjesës së parë. Edhe në fillimin e të dytës, ishin përsëri bavarezët që shënuan shpejt një gol tjetër, këtë herë me devijimin e Açerbit në portën e tij. Korrea u përgjigj me golin e nderit, pasi Lacio ishte e pafuqishme për të mposhtur përsëri Nojer dhe për të kthyer fatin e këtij dueli, që qartësisht u hapi rrugën kampionëve në fuqi për të vazhduar rrugëtimin në turne.  

Lacio-Bajern Mynih 1-4
49′ Korrea / 9’ Levandovski, 24′ Musiala, 43′ Sane, 47′ (ag) Açerbi