Demi: Na iku mundësia për t’iu shkëputur Laçit. Partizanin nuk e ndihmon askush, Tirana e mori një bakshish

Presidenti i Partizanit, Gazment Demi, e cilëson barazimin e sotëm ndaj Laçit si mundësi që i iku klubit të tij për t’iu shkëputur kurbinasve. Në “Zona Gol” ai foli për ndeshjen, shanset e Partizanit për titullin dhe rivalitetin me ekipet e tjera, por sidomos për projektin e kompleksit të klubit. Stadiumi ka përfunduar por ka mbetur në vendnumëro për shkak të burokracive që kanë mbetur peng nga politika e që shpreson të zgjidhen sa më shpejt pasi përndryshe nuk mund të vihet në punë ai kompleks. 

“Ndeshja që më ka mbetur peng këtë sezon?  Të jem korrekt Apolonia. E meritoi Apolonia baraizmin. Për 10 minuta ishte Apolonia Partizani ndërsa Partizani ishte Apolonia.

Sot meritonim barazimin si lojë, të dy ekipet patën një nivel të lartë. Ishim në avantazh e na barazuan. Na iku mundësia për t’u shkëputur nga Laçi, janë ekip i fortë dhe me meritë janë ku janë e si ne do të jenë deri në fund pretendentë për titull.

Kompleksi? Investimi thuajse ka mbaruar, por janë edhe ca magazine që duhet firmosur e tani edhe presidenti kërkon të jetë pjesë. Partizani duhej të duhej të lunate në fushën e stadiumin e vet se ka mbaruar, edhe FSHF ka ardhur e ka parë fushën. Ka ngecur për një shpenzim. Tani shpresojmë me ministrin e ri që ka ardhur, drejtorët do të shkojnë ta takojnë. Po mbaroi ai, është e sigurt që për dy muaj Partizani fillon e luan në fushën e vet e minimizon shpenzimet. Është i vetmi klub që nuk ka asnjë mbështetje. Unë jam një nga taksapaguesit e mëdhenj të sportit të qeverisë shqiptare.

Aty është bërë një investim që këto, politka, me respekt duhej t’i puthnin dorën drejtuesve të Partizanit, jo se jam unë. Ai është ambient për të edukuar brezat. Por tani nuk është më në dorën time. Unë e kam bërë invesitmin, shpresoj te jetë një neglizhencë e vogël, por prap shpresoj, të shohim. Duam të bëjmë një ekip shembullor. Unë e kam thënë gjithmonë, kam folur për Skënderbeun që ka bërë gjëra të mira, por ka pasur gjithmonë ndihmesa, bashkia e ka ndihmuar. Ne dolëm kampion, e nuk morëm asgjë. Tirana mori bakshish nga bashkia. A thua se ne nuk jemi taksapagues të Tiranës.

Daja? Blerja më e mirë e këtij viti, është meritë e drejtorit. Mendoj se do të dal në pension me të, për mua është më i miri në Shqipëri, Nuk flas në aspektin teknik, se nuk jam teknik, por në aspektin njerëzor. Unë mendoj se me tipin e tij e karakterin e ndershëm që ka, mendojmë të bëjmë Partizan të madh. Por po nuk u bë akademia, fushat tona, edukimi jonë, nuk them dot më asgjë, se çfarë flas quhen barsaleta.

Trajneri Daja nuk ka asnjë shqetësim me titullin, pavarësisht se jemi në rrugë të mbarë. Me trajnerin dhe tashmë edhe drejtor teknik, kemi marrëveshje xhentëlmenësh për të vazhduar lart e më lart. Këtë vit e dini si e nisëm, u hap merkato, tani shpresojmë të shkojmë deri rnë fund në luftën për titull. Por Ilir Daja nuk ka problematikë a fitohet apo jo tituli, me të kemi biseduar si xhentëlmen dhe shpresojmë të kemi një rrugë të gjatë bashkë.

Pretendentët? Edhe Laçi, edhe Teuta, edhe Vllaznia, pa dashur të mënjanoj Kukësin që është më larg, mendoj se të katërt do të jemi deri në fund në garë. Shpresoj që ekipi im të mos bëjë më gabime.

Rivaliteti është me katër skuadra. Me Vllazninë kemi 2 ndeshje, me Laçin edhe 1. Do e shohim rrugës. Secili ekip e ka luftë me veten, kush do të bëjë më pak gabime. Shpresojmë të mos kemi më mungesa, sot ihste mungesë idhulli im Mazrekaj që nuk luajti e u kënaqa. Tani shpresoj që të rinjtë që u afruan të jenë në kondicionin që do Ilir Daja, shpresoj që po nuk bëmë gabime, të jemi në rrugën e titullit”, tha Demi. /vipsport.al/