Rikthehet edhe La Liga, qeveria bën me dije datën zyrtare

La Liga që në pamje të parë ishte kampionati më pranë rikthimit, përsa iu përket pesë ligave më të forta të globit. Spanja u prek rëndë nga pandemia, por tani gjithçka po shkon me shpejtësi drejt normalitetit dhe rikthimi i futbollit e tregon qartë këtë.

Prej ditësh lojtarët e skuadrave të La Liga dhe La Liga 2 kanë nisur stërvitjen për të qenë gati në momentin kur qeveria do të ndezë dritën jeshilë për rinisjen e futbollit. Dhe ky moment ka ardhur sot, me Ministrinë e Shëndetësisë, që ka zyrtarizuar datën 8 qershor si atë të rinisjes së kampionatit spanjoll.

“Me miratimin e Këshillit të Lartë të Sporteve, është dhënë drita jeshile që liga profesioniste e futbollit të nisë përsëri, nga 8 qershori. Muzetë, kinematë, koncertet dhe teatrot gradualisht do rikthehen siç ishin”, shkruhet në komunikatën e shpërndarë nga mediet soanjolle, duke gëzuar kështu, jo vetëm tifozët iberikë, por të mbarë Botës. /vipsport.al/