Lila: Kemi ndihmuar 150 futbollistë dhe ish-futbollistë, me rifillimin e kampionatit shpresoj të jem edhe unë gati

Kreu i Sindikatës së Futbollistëve tregon se janë 150 futbollistë dhe ish-futbollistë që ato kanë ndihmuar gjatë kësaj kohe të vështirë. Në një intervistë për emisionin “Dribling”, Lila thekson se ata që ndihmuan për këtë fond janë legjenda të së kaluarës si Cana, Skela, Hasi, Strakosha, Dallku etj… Ndërkohë, kavajasi nuk ka harruar edhe të bëjë stërvitje gjatë kësaj pjesë të pauzës dhe shpreson që me rifillimin e kampionatit, të jetë edhe ai gati.

“Jemi mundur që të organizojmë ditën në mënyrën më të mirë. Ne si Sindikata kemi punuar për të ndihmuar futbollistët më në nevojë dhe ne jemi treguar të gatshëm duke shkuar derë më derë. Dua të falenderoj edhe disa ish-lojtarë Kombëtares që ndihmuan në krijimin e një fondacioni për të ndihmuar futbollistët që kanë pasur më shumë nevojë.

Deri tani janë 150 futbollistë dhe ish futbollistë që kemi ndihmuar. Kryesia e Sindikatës bëri të ditur që nuk do të bëhen emrat e atyre që kemi ndihmuar. Foto Strakosha, Skela, Hasi, Dallku, Sukaj, Ardian Aliaj dhe Lorik Cana kanë qenë disa nga ata që kanë ndihmuar ekonomikisht për të krijuar këtë fond që të ndihmojmë lojtarët dhe ish lojtarët që kanë nevojë”.

Rinisja e futbollit? “Në këtë rifillim duhet të paktën 10 ditë stërvitje që futbollistët të vijnë në formën e tyre pasi nëse futen direkt do të jetë e vështirë për ta. Mendoj se është e mjaftueshme koha për 2 javë pasi nëse fillon direkt do të ketë dëmtime të lojtarëve. Nuk kemi folur me FSHF-në, por kemi dërguar për bisedime kontratën kolektive, por nuk kemi marrë përgjigje. Kur koha të qetësohet mund të bëjmë edhe tubime dhe mbledhje për të krijuar kryesinë e Sindikatës për të krijuar kontratën kolektive”.

Rikthimi në fushë? “Gjatë kësaj kohe kam bërë stërvitje shumë mirë dhe me rifillimin e kampionatit shpresoj që të jem edhe unë në fushën e lojës dhe të mos kem probleme me gjurin”.

Kontratat? “Siç do të veprojë gjithë Europë do të veprojë edhe në Shqipëri besoj. Do të ishte pa kuptim që një futbollist të mos e mbyll sezonin aty ku e nisi”.

Keni bërë kërkesë për lojtarët që të bëjnë teste? “Italia është një nga vendet më të prekura, ndërsa Shqipëria është shumë më mirë. Nuk mund të fillojë sezoni pa marrë masa të ashpëra shëndetësore dhe këto janë normale pasi askush nuk dëshiron të fillojë në mënyrë tjetër. Kemi dërguar disa shkresa në Federatë dhe nuk kemi pasur asnjë përgjigje për ne. Në ditët në vazhdim do të dërgojmë shkresa të tjera dhe do të mblidhemi për të parë situatën tonë”.

Deklarata e Idrizit për shpërndarë 2 milionë lekë të vjetra për lojtarët? “Për zotin Idrizi kam respekt pasi është një njeri me shumë vision. Nuk jam dakord që me FSHF-në që licencon një klub që nuk paguan lojtarët. Për këtë arsye kontrata kolektive është e nevojshme dhe  Flamurtari nuk do të ishte licensuar nëse kjo kontrata do të ishte bërë. Futbolli shqiptar ka nevojë për një reformë të jashtëzakonshme, e para është miratimi i ligjit të sponsorizimit, e dyta është kontrata kolektive dhe e 3 klubet duhet të privatizohen dhe 4 është statusi i sportistit”, u shpreh Lila. /VipSport.al/