FOTO/Gjesti i veçantë, dy ish-lojtarët e Tiranës nga Kenia bashkë me tifozët dhurojnë ujë e dezinfektues

Mesfushori i Kombëtares së Kenias si dhe ekipit të Tanzanise, Simba SC, Francis Kahata është në ndihmë të banorëve të Mathare Slum në mes të krizës së vazhdueshme të koronavirusit.

Kahata të dielën vizitoi Mathare 4B dhe dhuroi gjithsej 10000 litra ujë për banorët që vuajnë shumë në këtë periudhë për shkak të varfërisë së tejskajahme. Por, jo vetëm kaq, u dhanë në ndihmë të tyre edhe sanitizues (dezinfektues) të duarve dhe sapunëve të lëngshëm dhe ky veprim u mbështet edhe nga shumë tifozë vendas, ku ultrasit shërbyen si vullnetarë.  

Sipas mesfushorit, dhurimi ishte një premtim që u kishte bërë banorëve përpara se të ankoheshin se nuk kishin ujë të mjaftueshëm të pastër për familjet e tyre.

Kahata është lojtari më i fundit i Kenias, që është përfshirë në një bamirësi në këto kohë me të tjerët duke qenë mbrojtësi: Eric ‘Marcelo’ Ouma, Johanna Omolo dhe kapiteni Victor Wanyama i cili në bashkëpunim me “Red Cross” dhe “Gina Din Company”, vizituan Matharen të Shtunën.

Kahata ndodhet në vend pas pezullimit të Ligës Premier Tanzania për shkak të pandemisë që po fshihet në të gjithë botën.

Ish-mesfushori i Thika United dhe KF Tirana u bashkua me Simba SC menjëherë pas Kupës së Kombeve Afrikane 2019 si një lojtar i lirë, pasi kontrata e tij me gjigantët Kenyan Gor Mahia u mbarua.

E.saliu/Vipsport.al/