Paolo Maldini na tregon sesi ndihet një njeri i prekur me koronavirus

Koronavirusi nuk kursen askënd, qoftë i varfër apo i pasur, qoftë i famshëm apo jo i famshëm. Shumë futbollistë e ish-futbollisatë janë infektuar nga Covid-19 dhe po shërohen në ambientet e tyre private ashtu siç po bën edhe Paolo Maldini. Ish-ylli i Milanit shprehet se pjesa më e vështirë ka kaluar, por ka akoma kohë për t’u shëruar plotësisht.

Maldini, si je?
Shumë mirë. Më e keqja ka mbaruar. Kam akoma pak kollë të thatë. Kam humbur shijen dhe nuhatjen time, shpresoj të më kthehen. Unë e di trupin tim. Një atlet e njeh veten. Dhimbjet janë veçanërisht të rënda. Dhe atëherë ju ndjeheni si një shtrëngim në gjoks. Është një virus i ri. Fiziku lufton kundër një armiku që nuk e njeh.

Nga e morët virusin?
Nuk e di. Gruaja ime kaloi tre javë në shtrat. Para kësaj, në mes të shkurtit, djali ynë i madh, Kristian, i cili është 23 vjeç dhe jeton me ne, gjithashtu nuk ndihej mirë, mbase ai ishte më keq në familjen tonë. Unë ndjeva simptomat e para të enjten në 5 Mars.

Çfarë simptomash ke?
Dhimbje në nyje dhe muskuj dhe ethe. Temperaturë jo më shumë se 38 e gjysmë. Të premten duhet të kisha shkuar në Milano dhe qëndrova në shtëpi.

Si e trajtove veten?
Vetëm me takipirinë. Nuk kam marrë antibiotik sepse nuk kam pasur kurrë vështirësi në frymëmarrje.

A keni pasur kontakte me lojtarët e Milanit?
Unë nuk i kam parë ato në 14 ditë. Asnjë prej tyre nuk është pozitiv .

E bëtë testin menjëherë?
Në fillim nuk ishte e mundur, sepse simptomat e mia, sado të forta, mund të ishin nga një grip normal. Atëherë zbulova se një mik, të cilin e kisha takuar më 23 shkurt, ishte pozitiv, si dhe një person tjetër që punon me mua. Ne nuk e dimë kush e filloi zinxhirin .

A u trembe pasi e more vesh se je prekur?
Unë e dija që kisha virusin. Ndihesha shumë ndryshe. Sigurisht, një shqetësim i vogël të vjen. Një shoku im ka pasur probleme të frymëmarrjes dhe është shtruar në spitalin e Legnano. Nuk fle, ka makthe. Shkoi më mirë për mua. Sidoqoftë, unë jam mbyllur këtu për tetëmbëdhjetë ditë me familjen time.

Daniel, djali i dytë, 18 vjeç, është gjithashtu pozitiv.
Po. Edhe ai jeton me ne, ai gjithashtu ka dhimbje dhe ethe. Por ai është i ri. Më duket se në familje ai është personi që po e kalon në një formë më të lehtë. Gruaja ime nuk është e prekur. Por ne jemi të bindur që edhe ata i ka kapur virusi më parë dhe tashmë janë shëruar.

Nuk morët masa paraprake?
Të jesh në gjendje të izolosh plotësisht veten në familje është shumë e vështirë. Ne jemi përpjekur të ruajmë distancën tonë. Të gjithë flenë në dhomën e tyre. Por ne bëjmë të gjithë drekën dhe darkën së bashku. Para se të ishte momenti kur të gjithë duhej të iknin, disa në punë, disa në stërvitje. Kjo përvojë na bashkonte.

A mund të flesh?
Fle shumë. Zakonisht shkoja në shtrat shumë vonë edhe në kohën kur luaja futboll. Në fillim të sëmundjes isha aq i lodhur sa që në mesnatë u shemba, fjeta nëntë orë dhe u ktheva për të fjetur përsëri pasdite. /vipsport.al/