Dortmund nxjerr në shitje yllin më të madh të ekipit për të shmangur kolapsin financiar

Borusia Dortmund është klubi me mesataren më të lartë në botë të tiifozëve në çdo ndeshje. Ndërprerja e aktivitetit ka bërë që ky klub të ketë vështirësi të mëdha, duke parë që biletat ishin një nga burimet kryesore të të ardhurave dhe tashmë atyre do i duhet të përballen me humbje kolosale, duke hasur edhe vështirësi në pagesat e lojtarëve.

Për të shmangur një kolaps të mundshëm, drejtuesit e verdhezinjve kanë vendosur të nxjerrin zyrtarisht në shitje një prej yjeve më të mëdhenj të ekipit dhe futbollit europian gjithashtu. Xhejdon Sanço do të largohet këtë verë, pas tre sezonesh te Dortmund, ku arriti të tregojë se Siti ka gabuar në shitjen e tij dhe se ai është një prej kandidatëve për të konkuruar për topin e artë, pas epokës së Mesit e Ronaldos.

Klubi gjerman është i gatshëm ta shesë atë për shifrën e 130 milionë eurove. Mançester Junajtid është konkurenti më pranë tij, teksa flitet prej kohësh se “Djajtë” janë pranë mbylljes së bisedimeve për kontratën e djaloshit 19-vjeçar. /vipsport.al/