Champions League “e mbuluar” me para, zbulohen shumat e majme që përfitojnë klubet

Champions Liga nuk është vetëm eventi i spektaklit dhe maksimumit të futbollit, por edhe i parave. Klubet pas çdo ndeshje që luajnë arrijnë të grumbullojnë të ardhura të mëdha. Gjithë ekipet e kualifikuara në fazën me eliminim direkt janë pasuruar me nga 9.5 milionë euro, para të dhëna vetëm nga qeveria e futbollit europian, UEFA.

Shpërblimi do të fillojë të rritet edhe pse do të ketë më pak ndeshje. Ekipet që kalojnë në fazën e çerekfinaleve do të fitojnë 10.5 milionë euro shpërblim. Akoma më i madh do të jetë shpërblimi për ekipet që arrijnë gjysmëfinalet. Katër ekipet do të fitojnë nga 12 milionë euro.

Një finale do të shpërblehen të dy finalistët më 15 milionë euro dhe në fund fituesit do i akordohen edhe 4 milionë të tjera shtesë. Shifra mjaft të larta kur mblidhen bashkë, por që duhet të marrim parasysh se dyfishohen, ndoshta edhe trefishohen kur i mbledhim me të drejtat televizive, biletat e shitura, sponsorët dhe çdo e ardhur tjetër. /vipsport.al/

mersin escort mersin bayan escort mersin escort konya escort eskişehir escort bayan