Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Zbulohet shifra e frikshme e rrogave që paguan në vit Barcelona, 92 milionë euro ishin vetëm bonuse

Skuadra e Barcelonës paguan më shumë se gjysmë milioni euro në vit rroga për futbollistë dhe stafin e skuadrës së parë. Ky është bilanci i frikshëm që del nga dokumentet që janë publikuar këtë të diel nga klubi katalanas për anëtarët e vet.

Të hënat zyrtare flasin për 525 milionë euro të paguara nga klubi katalanas, një shifër mbresëlënëse që tregon qartësisht se sa shumë shpenzohet tashmë në nivelet më të larta të futbollit botëror. Nga këto, në fakt vetëm 414 milionë euro ishin pagesa fikse të lojtarëve dhe stafit, pasi pjesa tjetër janë bonuse që u takojnë në bazë të trofeve të fituar.

Rezulton që në një vit ku ekipi fitoi vetëm titullin kampion dhe Superkupën e Spanjës, bonuset e paguara për këto trofe janë 92 milionë euro, një tjetër shifër mbresëlënëse. Në Spanjë shumëkush ka filluar të imagjinojë që tani se çfarë do të ndodhte nëse Barcelona do të fitonte Ligën e Kampioneve dhe Kupën e Spanjës, ku shkoi deri në finale, duke parashikuar dyfishimin e kësaj shifre.

Por pikërisht këto pagesa që rriten vit pas viti kanë filluar të bëhen shqetësim pasi tashmë klubit i duhet të sigurojë të ardhura më të mëdha për t’i përballuar pagesa të tilla. /vipsport.al/