Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Portugalia e femrave mund Shqipërinë me supergola, vajzat kuqezi e pësojnë 9-0

Shqipëria U19 për femra po merr pjesë në një turne të UEFA-s, aty ku sot kanë zbritur sërish në fushën e blerët duke u turpëruar me rezultatin e thellë 9-0 nga Portugalia. Vajzat kuqezi nuk kanë arritur të rezistojnë qoftë një minutë, duke qenë se menjëherë pasi nisi takimi, ka ardhur goli që në sekondat e para.

Pjesa e parë, ka përfunduar me rezultatin e thellë 6-0 ndërkohë që 3 gola të tjerë janë shënuar në pjesën e dytë. Cilësitë e skuadrës portugeze, natyrisht që kanë bërë diferencën në këtë ndeshje dhe mjafton të shihet goli i shënuar nga Nazaret për të kuptuar lartësinë që ky ekip ka.

Nazaret ishte padyshim protagoniste duke realizuar në minutën e parë dhe në minutën e 49 të pjesës së parë. Ndërkohë, dy gola janë shënuar nga Ferreira, dy nga Pintsailo dhe në pjesën e dytë kanë qenë Barbosa, Albukuerke e Teles ato që kanë vulosur fitoren. Kujtojmë që më herët, me rezultatin 6-1 është mundur skuadra e Kosovës nga Hungaria. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

U19 Femra| Portugali– Shqipëri 9-0
1’, 49’Nazaret, 8’, 21’Ferreira, 33’, 44’Pintsailo, 60’Barbosa, 75’ Albukuerke, 84’Teles