VIDEO / Paqe në kryendeshje, Partizani e Teuta ndajnë pikët mes heshtjes në tribuna

Partizani dhe Teuta kanë ndarë nga një pikë në ndeshjen e javës së 7, duke mos lëvizur shumë në renditje, Një ndeshje e ndikuar shumë edhe nga qetësia në tribuna si rrjedhojë e dënimit të FSHF që mbylli dyert e “Selman Stërmasit”.

Loja ka qenë me ritëm më të ulët se sa kanë mësuar dy skuadrat, e vendosur nga dy gola në pjesën e parë e sidomos nga një karton i kuq i Romero që la kryeqytetasit me 10 futbollistë.

Në pjesën e dytë, të kuqtë nuk e ndjenë shumë mungesën e Romeros pasi arritën jo vetëm të përballonin ofensivën e Teutës, por edhe të tregoheshin kërcënues deri në minutën e fundit në kërkim të fitores. Por në fund të dy skudarat ndajnë nga një pikë, që kthehet në rezultat të mirë duke parë edhe ndalesën e Tiranës në Vlorë.

Partizani – Teuta 1-1
Shënues: 
45 + 3′ Trashi / 38′ Avdyli

KV: 14′, 35′ Romero, 64′ Kordeiro / 18′ Aleksi, 33′ Vila, 68′ Arapi, 73′ Avdyli
KK: 35′ Romero

Partizani: Hoxha, Mala, Belica, Boldor, Trashi, Asani (40′ Telushi), Broja, Kordeiro (82′ Bardhi), Romero, Çinari, Solomon (60′ Braun)
Trajner. Franko Lerda

Teuta: Frashëri, Kuros, Arapi, Hoxha, Gashi (77′ Beqja), Aleksi, Avdyli, Çyrbja (55’Kallaku), Nikaç, L.Vila (46′ Beqaj), Khalid
Trajner. Bledi Shkëmbi

Gjyqtar: Eldorian Hamiti

Minutë pas minute:

90’+3’ Mbyllet në barazim 1-1 ndeshja mes Partizanit dhe Teutës.

90’+3’ Goditje e Ccinarit në zonën e Teutës, topi devijohet

90’+2’ Goditje dënimi nga e majta për Teutën, Kallaku harkon shumë lart pa krijuar rrezik për portën e Hoxhës.

.90′ Jepen 3 minuta shtesë,

87’ Top në qendër nga e majta për Telushin i cili hyn në zonë por shtyn sferën më shumë se sa duhet duke lejuar ndërhyrjen e mbrojtjes durrsake që largon sferën

84’ Rasti i parë i rrezikshëm për Teutën në këtë pjesë me një aksion në zonë të Kallakut, Belica largon topin në fundore.

82’ Rrezikon përsëri Partizani me goditje dënimi. Topi në zonë këtë herë devijohet nga Çinari dhe Frashëri me vështirësi e largon në fundore.

77’ Vazhdon të jetë më kërkues Partizani në këto minuta, duke mbajtur larg portës së vet durrsakët e duke krijuar më shumë rrezikshëmri pranë zonës së Frashërit, i cili në një rast detyrohet të dalë nga zona për të larguar sferën.

73’ Kordeiro nga e majta kalon mirë mbrojtësin që ka përpara, por pasimi i tij nuk nbërrin te Braun, i mbyllur nga Arapi i cili largon sferën në anësore.

69’ Partizani edhe pse me një lojtar më pak, duket më kërkues në këto minuta me harkime nga krahët të Trashit e Çinarit, por pa gjetur sulmuesin e vetëm, Braun, në zonë, pasi ai është i rrethuar nga shumë fanella kundërshtare.

64’ Karton i verdhë për Kordeiron për një faull të pakuptimtë në sulm pranë zonës kundërshtare.

60’ Ndërrimi i dytë për Partizanin, në fushë Braun në vend të Solomon.

59’ Goditje dënimi e Teutës në pozicion ballor, sfera e gjuajtur nga Arapi devijohet nga muri dhe përfundon jashtë.

55′ Tjetër zëvendësim te Teuta me Çyrbjen që largohet dhe vendin e tij e zë Sherif Kallaku.

47’ Menjëherë rrezikon Partizani me Solomon i cili godet me kokë në një pozicion thuajse identik me atë në derbi, por sfera kalon mbi traversë.

46’ Fillon pjesa e dytë me Vilën i cili i lë vendin në fushë Beqjas.

45’+3′ Mbyllet pjesa e parë.

45+3′ GOOOL Partizani! Ka barazuar rezultatin Trashi me goditje dënimi! Mbyllet pjesa e parë.

40′ Lerda bën lëvizje me Asanin që largohet dhe në fushë hyn Telushi.

38′ GOOOL Teuta! Ka realizuar Avdyli një gol mjaft të bukur!

35′ Ndërhyrje e gabuar nga Romero dhe merr tjetër karton duke lënë skuadrën me 10 lojtarë.

33’ Faull nga ana e Vilës në hyrje të zonës dhe ndëshkohet me karton të verdhë ndërkohë që ka edhe protesta nga Arapi.

28’ Dy goditje nga këndi radhazi për Teutën aty ku ka edhe një pretendim për prekje me dorë megjithatë loja vazhdon.

24’ Mundësi tjetër e mirë për Partizanin me anë të Asanit i cili provon një goditje nga jashtë zone, por është Frashëri ai që fluturon dhe largon në këndore.

22’ Vjen goli i Teutës pas një aksioni me shumë kombinime megjithatë Khalid është në pozicion të parregullt dhe goli është i pavlefshëm

20’ Tjetër faull pranë zonës nga ana e Romeros megjithatë skema e provuar nga Teuta nuk sjell rrezik.

18’ Ndërhyrje e gabuar nga Aleksi dhe ndëshkohet me karton të verdhë.

14’ Ndërhyrje e gabuar e Romeros në mesfushë dhe vjen kartoni i parë i verdhë.

13’ Tjetër mundësi e artë dhe tani është Partizani me anë të Siolomon i cili shërbehet në zonë nga Asani, por goditja e tij shkon jashtë.

10’ Mundësi e artë për Teutën me anë të Nikaç i cili merr një krosim në zonë nga Çyrbja, por topi shkon jashtë.

8’ Dominim i Partizanit në qarkullimin e topit që mundohet tashmë të afrohet nga zona kundërshtare me topa të gjatë, por mbrojtja është vendosur mirë.

3′ Qarkullim i topit nga dy skuadrat, Partizani provon të gjejë hapësira.

1′ Nis takimi mes Partizanit dhe Teutës