Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Nejmar nuk e feston siç duhet ndeshjen e 100 me Brazilin, ‘Seleçao’ ndalet përballë Senegalit

Brazili nuk ka shkuar më shumë se barazimi 1-1 në miqësoren e ditës së sotme përballë Senegalit. ‘Seleçao’ kaloi shumë shpejt në avantazh falë golit të Firminjos, i cili finalizoi me shumë klas një asist nga Gabriel Zhezus. Kështu, u duk se verdhejeshilët e futën takimin në shinat e duhura, ndërsa pritej të realizonin edhe të tjerë gola.

Megjithatë, Senegali nuk u befasua nga starti i Brazilit dhe me kalimin e minutave u ambientuan me ritmin e sfidës. Kur pritej përfundimi i pjesës së parë, mbrojtësi Markinjos shkakton faull brenda zonës ndaj Mane. Gjyqtari akordon penallti, ndërsa nga pika e bardhë Diediou nuk e ka të vështirë të mposhtë portierin Ederson.

Në fraksionin e dytë, pesë herë kampionët e botës mundohen dhe nisin ofensivën për të gjetur golin e avantazhit. Megjithatë Senegali është reziston mjaft mirë në prapavijë. Kështu, shifrat nuk ndryshojnë deri në fund, me ndeshjen që përfundon në barazim. Sakaq, kjo ishte një sfidë speciale për Nejmar i cili rrumbullakosi 100 ndeshje me Kombëtaren, por nuk arriti ta festonte me një fitore. /Egi Çabeli-VipSport.al/