Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / “Më bëni një dhuratë nesër”, Reja feston ditëlindjen kuqezi dhe i jep sinjal Dukës: Ti e di se çfarë dua

Trajneri i përfaqësueses shqiptare, Edi Reja, ka festuar sot në grumbullimin kuqezi 74-vjetorin e tij. Një festë ndryshe për teknikun i cili dukshëm po argëtohej shumë në momentin kur në sallë u paraqit torta e zakonshme që këtë herë servirej nga presidenti i FSHF-së Armand Duka.

“Shpreh një dëshirë”, ishin fjalët e Dukës para se Reja të frynte qirinjtë. “Ti e di se çfarë dua”, ishte përgjigja duke qeshur e trajnerit që i referohej rinovimit të kontratës. Më pas, ai mbajti një fjalim të vogël para ekipit, duke i kërkuar një dhuratë për ditëlindje nga ndeshja e nesërme.

“Fizikisht jam ende i pranueshëm në këtë moshë dhe është e rëndësishme që të arrij në këtë moshë e të kesh të bësh me të rinj. Po sekreti cili është? Se kam qenë gjithmonë më të rinjtë se kam qenë gjithmonë i ri në kokë.

Më keni dhënë një kënaqësi të madhe me Islandën se jemi rritur dhe jam ndjerë i shpërblyer. Është e rëndësishme të arrish në këtë moshë dhe të kem ende mundësinë që të jap. Por unë dhe unë marr ende nga ju dhe nesër do të doja që të merrja një dhuratë të vogël nëse është e mundur, të kem një kënaqësi të madhe. Jo për mua, por për ju, sidomos për ju se tani po arrijmë  nuk them maksimumin se kemi mundësi përmirësimi, por jemi në rrugën e duhur dhe do të ketë kënaqësi për të gjithë. Dhe për mua në veçanti se kam ditëlindjen”, ishe fjalimi i Rejas para skuadrës. /vipsport.al/