Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Kthehen shkëndijat Inter-Juve, një “toke këtu” mes gjyqtarit e Bonuçit pushton rrjetin

Ndeshja e mbrëmshme mes Interit dhe Juventusit ka qenë ndër të paktat raste ku polemikat për gjykimin kanë qenë minimale duke i lënë më shumë vend futbollit në fushë. Por nuk mund të quhet një “derbi i Italisë” po nuk pat polemika dhe ato janë shfaqur sot në rrjetet sociale më një episod të vogël nga ndeshja e mbrëmshme.

Tifozët e Interit e jo vetëm, nuk kanë pëlqyer gjestin e gjyqtarit Xhanluka Roki me mbrojtësin e Juventusit, Leonardo Bonuçi, pasi të dy i dhanë në mes të ndeshjet një “toke këtu” njëri-tjetrit, pas një vendimi të bilbilit në favor të bardhezinjve.

Shumëkush e ka cilësuar anormal një gjest të tillë, duke theksuar se në një ndeshje si kjo, gjyqtari duhej të tregohej sa më i ftohtë dhe i paanshëm. Ndërsa gjesti miqësor me Bonuçin, tregonte plotësisht të kundërtën e në rast të një vendim të dyshimtë, do të merrte një kuptim tjetër. /vipsport.al/