Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Gnabri dhe Alario japin spektakël, barazim mes Gjermanisë dhe Argjentinës

Serzh Gnabri dhe Lukas Alario kanë qenë dy protagonistët e ndeshjes së sotme miqësore mes Gjermanisë dhe Argjentinës, duke shënuar secili nga një gol e dhënë asist në barazimin 2-2 në “Iduna Parkl” të Dortmundit.

Gnabri ishte ai që udhëhiqte sulmin gjerman dhe në fillimin e ndeshjes për disa minuta krijoi vazhdimisht panik në prapavijën argjentinase, duke gjetur vetë golin e avantazhit e më pas duke dhënë asistin për Havertz i cili barazoi shifrat.

Argjentina reagoi vetëm në pjesën e dytë, kur në fushën e lojës në vend të Dibala hyri Alario. Sulmuesit të Bajer Leverkusen iu deshën vetëm 4 minuta në fushë për të shënuar golin që shkurtoi diferencën. Kur mbeteshin 5 minuta nga fundi, me një aksion spektakolar ai pasoi për Okampos, i cili shënoi golin e barazimit përfundimtar 2-2.

 

Gjermani-Argjentinë 2-2
16’ Gnabri, 22’ Havertz / 66′ Alario, 85′ Okampos