VIDEO/ Bylisi rikthehet në krye të klasifikimit, Laçi ka harruar të fitojë

Ndeshja mes Bylisit dhe Laçit është mbyllur në një barazim pa gola, aty ku kurbinasit kanë arritur të dominojnë ndeshjen por një Hidi në superformë nuk ka lejuar që të preket porta e tij. Kurbinasit nuk po kalojnë një moment të mirë dhe kjo ndeshje e konfirmon edhe një herë tjetër formën e dobët që po kalon këtë sezon.

Ndërkohë, kjo fitore e ngjit sërish Bylisin në krye përkohësisht dhe mund të presë qetësisht ndeshjen mes Kukësit dhe Vllaznisë që luhet pak më vonë. Skuadrat do të jenë disa ditë pushim për shkak të ndeshjeve të Kombëtares.

Laçi – Bylis 0-0

KV:  Fangaj / Bicaj, Janku, Hidi, Murataj, Ujka

KK: Bicaj

Formacionet:

Laçi: Stazhilla, Fangaj, Ignjatoviç, Gjoni, Domgjoni, Shehu, Deliu, Lushkja, Teko, Xhixha, Nuabueze.
Trajner: Sulejman Starova

Bylisi: Hidi, Ymeraliaj, Goxha, Bicaj, Peposhi, Janku, Mëllugja, Murataj, Ntephe, Qardaku (55’Mbiobe), Guindo.
Trajner: Veljko Dovedan

Gjyqtarë: Juxhin Xhaja, Dojando Myftari, Denis Agaraj, Erion Bastari

Minutë pas minute:

Mbyllet takimi në barazim pa gola!

93’ Lushkja tenton portën por ndal në dy kohë Hidi.

92’ Zgjohet Bylis që i afrohet golit më një gjuajtje të fortë të Celis me të majtën në hyrje te zonës. Sfera përfundon jashtë ngjit me shtyllën në të majtë të Stazhillës.

92’ Hidi bë mrekullinë ndaj Teko i cili gjuan me forcë në zonë, por pret portieri duke shpëtuar portën nga gol i sigurt.

91’ Guindo gjuan nga jashtë zonës ballore lehtë ne duart e Stazhilla.

90′ Akordohen edhe 5 minuta.

89′ Top i gjatë për Teko i cili ul topin me gjoks por Ymeralilaj nuk e lë të gjuajë në portë dhe sfera shkon në fundore.

88’ Zëvendësim te Laçi me Fangajn që largohet dhe vendin e tij e zë Malçi.

87’ Tjetër lëvizje nga Dovedan që largon nga fusha Muratajn dhe aktivizon Ujkën.

85′ Goditje dënimi jashtë zonës e Tekos, grushton Hidi e më pas topi preket nga një futbollist i Laçit dhe kalon në fundore.

84′ Kartoni i dytë i verdhë për Bicajn i cili largohet duke lënë skuadrën me 10 futbollistë.

81′ Karton i verdhë për Valentino Muratajn pas një ndërhyrje të gabuar.

80’ Largohet Gjoni me ambulancë në drejtim të spitalit ndërkohë që vendin e tij e zë Turkaj.

79’ Gjoni rrëshqet nga e majta dhe ka mbetur i dëmtuar teksa i duhet të largohet nga fusha e blertë me ndihmën e një barele.

78’ Ndërhyrje e gabuar nga Fangaj i cili ndërhyn kundër Ntepe, duke u ndëshkuar edhe me karton të verdhë

76’ Lushkja provon një goditje të fortë nga distanca, megjithatë është Goxhaj ai që bllokon.

69′ Protesta nga ana e Hidit i cili ka marrë edhe karton të verdhë.

66’ Mundësi e artë për kurbinasit me anë të Deliut, i cili shërbehet në zonë dhe godet në rrëshqitje e sipër, por goditja e tij përfundon mbi traun e portës.

55’ Zëvendësim në radhët e ballshiotëve me Qardakun që largohet dhe vendin e tij e zë Mbiobe.

51’ Goditje dënimi që i përket Laçit dhe është Nuabueze ai që e merr përsipër megjithatë goditja e tij nuk sjell rrezik.

47’ Janë miqtë tashmë që e kanë nisur në sulm dhe mundohen të organizohen me anë të Qardakut por mbyllet aksioni pa sjellë rrezik.

46’ Nis pjesa e dytë e takimit ku nuk ka ndryshime në formacion.

45+2’ Janku ka shkaktuar një goditje dënimi, duke u ndëshkuar me karton të verdhë. Mbyllet e para 0-0.

42’ Qardaku i afrohet zonës së Laçit dhe e sheh që nuk ka shumë mundësi për të pasur, aty ku tenton një goditje nga distanca por topi bllokohet që në nisje.

39′ Probleme për Deliun i cili është përplasur me Mëllugjën dhe detyrohet të marrë ndihmën e parë nga stafi mjekësor.

34’ Goditje dënimi që i përket Laçit dhe është Janku ai që e ka shkaktuar. Krosim në zonë nga Shehu aty ku gjen kuadratin megjithatë është Hidi i pozicionuar mjaft mirë dhe ndal në dy kohë teksa i vjen në ndihmë edhe traversa.

32’ Deliu nga e majta i afrohet zonës dhe tenton një krosim në zonë, megjithatë Bicaj është ai që spastron zonën pa problem.

30’ Xhixha tenton një goditje nga distanca sërish, por topi shkon përtokë dhe ndal pa problem Hidi.

27’ Ballshiotët mundohen të qarkullojnë topin dhe të ulin ritmin e kurbinasve

21′ Karton i verdhë për Bicajn tashmë.

20’ Xhixha shkëputet djathtas pranë vijës fundore, gjen hapësirën para Bicajt dhe gjuan drejt portës por sfera përfundon jashtë pa shqetësuar Hidin.

17’ Harkim i Peposhit nga e majta për Guindo në zonë, sulmuesi mundohet ta ulë me gjoks por Ignjatoviç me shpejtësi largon sferën

14’ Aksion nga e djathta Lushkja harkon në zonë topi mbetet te Teko i cili rrotullohet në zonë por Mëllugja ndërhyn dhe largon sferën në anësore

2’ Mundësi e mirë për Laçin me anë të Xhixhës i cili arrin të avancojë në sulm, megjithatë ka një ndërhyrje ndaj tij por që për gjyqtarin nuk është penallti.

1′ Nis takimi mes Laçit dhe Bylisit