Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Aksident i frikshëm në prova, Markez lë spitalin dhe rikthehet për të fituar provat

Këtë fundjavë do të zhvillohen Çmimi i Madh i Tajlandës në Moto GP dhe në prag të provës zyrtare dhe garës, garuesit kanë zhvilluar provat e tyre të para. Një aksident i frikshëm ka ndodhur për spanjollin Mark Markez të cilin e ka tradhtuar goma në kthesën e shtatë dhe është rrëzuar.

Në fillim, kishte panik dhe frike teksa Markez është larguar në drejtim të spitalit për të marrën ndihmën e parë dhe për t’iu bërë një kontroll më i detajuar sepse kishte dyshime për këmbën e tij. Fatmirësisht çdo kontroll ka dalë mirë dhe nga aksidenti, nuk ka pasur pasoja të rënda për pilotin Markez.

Ai është rikthyer sërish në pistë për provat duke treguar edhe njëherë forcën e tij. Markez ka marrë një motor të ri, të cilit i janë përshtatur edhe gomat me pistën dhe ka arritur të fitojë garën në këto prova, duke dhënë një sinjal të qartë për provat zyrtare që janë nesër dhe për garën e së dielës. /Erjon Allaraj-VipSport.al/