Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

U-17 / Beqiri optimist: Kemi përzgjedhur më të mirët, Portugalia kundërshtari më i fortë

Shqipëria e 17-vjeçarëve e drejtuar nga Elvin Beqiri është grumbulluar në qytetin e Shkodrës dhe trajneri i kuqezinjve të vegjël është optimist në lidhje me lojtarët që ka thirrur në këtë “zbor”, por edhe për vazhdimësinë.

Ekipi kombëtar U-17 në qytetin e Shkodrës do të kryej përgatitjet për dy ndeshjet miqësore, që do të zhvillojmë ndaj Malit të Zi. Ndeshja e parë do të zhvillohet në stadiumin “Loro Boriçi” më datë 13 tetor, në orën 14:00 dhe përballja e dytë në Malin e Zi më datë 16 tetor. Për këto sfida, trajneri Beqiri ka grumbulluar 24 futbollistë të datëlindjes 2003/2004.

Këto përballje miqësore do të ndihmojnë trajnerin Beqiri të përzgjedhë futbollistët më të mirë për eliminatoret zyrtare të U-17 në muajin nëntor. Sipas Beqirit: “Ne shpresojmë që grupi të shfaqi vlera në këto dy ndeshje, për t’i parë dhe pastaj për të zgjedhur grupin e duhur dhe bazë për grumbullimin e ardhshëm dhe atë më kryesorin. Kemi zhvilluar aktivitete miqësore apo dhe turne gjatë gjithë vitit e natyrisht që na kanë vlejtur që ta shohim elementin disa herë. Jemi munduar që të gjejmë lojtarët më të mirë që do të na vlejnë sidomos për ndeshjet zyrtare”,0tha shkodran i i pankinës kuqezi.

Beqiri, më tej flet edhe për ndeshjet kualifikuese në grup që do të luajë në muajin nëntor me Portugalinë, Ukrainën dhe Gjeorgjinë. Sipas tij, ekipi më i mirë është: “Portugalia është ekipi më i mirë, unë i njoh dhe i kam studiuar kundërshtarët. Shpresoj shumë që këta djemtë të luajnë mirë dhe sigurisht që të na bindin. Ka elementë cilësorë brenda grupit dhe pres shumë prej tyre. Natyrisht që vlen shumë ecuria, por edh rezultati. Por, natyrisht që duhet sepse është diçka që vlen shumë për këta djem, sidomos për moralin dhe vazhdimësinë”, – tha trajneri Elvin Beqiri në fund të prononcimit të tij.

E.Saliu/Vipsport.al/