Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Trajneri i Vllaznisë kthehet nga Katari, ftesë ish-sulmuesit të njohur dhe trajnerit Solari për të ardhur në Shkodër

Trajneri i Vllaznisë, Mirsad Jonuz prej tre ditësh ndodhej në Katar, teksa ishte i ftuar në samitin botëror të organizuar nga ‘Apire Academy’, i titulluar “Performanca e futbollit dhe shkenca”. Në Doha, tekniku maqedonas i kuqebluve pati mundësinë të ishte pranë shumë personaliteteve botërorë të futbollit si trajneri i Totenhemit, Mauricio Poçetino apo edhe ish-tekniku i Real Madrid, Santiago Solari.

Sakaq, nuk mungoi edhe takimi me dy ish-sulmues mjaft të spikatur si Hernan Krespo dhe Samuel Eto. Tashmë, Mirsad Jonuz është kthyer në Shkodër me impresionet më të mira nga Doha e Katarit, teksa është shprehur se ka ftuar gjithashtu edhe Eto e Solari që në një të ardhme të afërt të udhëtojnë drejt qytetit të Shkodrës.

Ndërkohë, ftesa nuk ka munguar edhe për zëvendëspresidentit të Akademisë ‘Aspire’ të Dohas, për një bashkëpunim të mundshëm me Vllazninë. Ndërkaq, duke lënë pas eksperiencën pozitive, tekniku Jonuz ka nisur nga puna për ndeshjen e ardhshme në kampionat ndaj Partizanit në ‘Loro Boroçi’.

/Egi Çabeli-VipSport.al/