Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tërbuni “makthi” i pretendentëve, Kërnaja: Mbijetesa si fillim, pastaj të tjerat

Tërbuni ka ndërtuar një ekip simpatik, madje duke afruar në gjirin e vet shumë të rinj të talentuar 19-20-vjeçarë, por edhe lojtarë me eksperiencë që e njohin mirë Kategorinë e Parë. Trajneri Oltion Kërnaja ka bërë një punë të mirë gjatë verës, ndërsa synon që këtë sezon ai të ketë një ekip që të luajë futboll të bukur dhe me objektiva modestë si fillim.

Në një prononcim për “Vipsport”, Oltion Kërnaja ka pohuar: “Tërbuni ka pësuar një shok, sepse të gjithë ne e mbajmë mend se si ramë dy vite më parë, sa u investua dhe produkti që morëm në fund ishte katastrofa. Por, ne këtë sezon kemi bërë një punë shumë të mirë dhe unë kam besim se kjo skuadër do të ketë rritje. Kemi gabuar në shtëpi për të qenë realiste ndaj Korabit, por mos harmoni kemi qenë duke fituar në Shijak, ku morëm një pikë dhe kemi barazuar në Krujë me Kastriotin”, – tha Kërnaja fillimisht.

Konkurrenca

Në Grupin A të Kategorisë së Parë ka shumë konkurrencë dhe këtë e thekson edhe trajneri i skuadrës pukjane: “Të them të drejtën konkurrenca është e madhe, ka ekipe që kanë investuar shumë, por ka edhe ekipe që kanë traditë në këtë kategori. Ne bëjmë pjesë në ato ekipe modeste, ku mundohemi që të bëjmë më të mirën në çdo ndeshje”.

Synimet

Në fund, trajneri i skuadrës së Tërbunit, Oltion Kërnaja thekson se Tërbuni do të bëj më të mirën dhe në lidhje me synimet sezonale ka pohuar se: “Ne duam mbijetesën si fillim. Ta sigurojmë atë, apo më mirë të shohim se ku do të jemi deri në dhjetor dhe më pas bashkë me krerët më të lartë të klubit, të cilët na mbështesin dhe janë korrekt, e përë këtë i falënderoj, do të ulemi e do të bisedojmë, nëse do tentojmë më shumë apo jo”, – tha Olti Kërnaja, trajneri i skuadrës së Tërbunit.

E.S./Vipsport.al/