Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shqipëria U19 humb yllin “anglez” për ndeshjen ndaj Polonisë

Trajneri i përfaqësueses shqiptare U19, Nevil Dede, do të ketë një element cilësor më pak për ndeshjen miqësore të së hënës ndaj Polonisë, pasi nga radhët e ekipit të tij do të mungojë sulmuesi i talentuar Armando Dobra.

Lojtari luajti një pjesë loje në Kupë këtë të martë me fanellën e Ipsuiç ndaj Gillingem dhe duhej të udhëtonte dje drejt Shqipërisë. Por ai ka pësuar një dëmtim të lehtë dhe duke mos qenë në formën më të mirë dhe në kohë për t’u riaftësuar, është vendosur që të mos udhëtojë drejt vendit tonë për këtë takim miqësor.

Dobra është një prej talenteve më të spikatur në dispozicion të trajnerit Dede dhe ai ka luajtur 4 ndeshje me fanellën e U19 të Shqipërisë gjatë kësaj periudhe, në pritje të aktivitetit zyrtar që zhvillohet muajin e ardhshëm. Për futbollistin ka shfaqur interes edhe Kosova, por ai ka zgjedhur që të veshë fanellën kuqezi në të ardhmen. /vipsport.al/