Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Shaqiri: Nuk kam pasur asnjë problem me Klop, nuk pendohem për transferimin te Liverpuli

Xherdan Shaqiri aktualisht nuk është i disponueshëm për Liverpulin dhe Kombëtaren e Zvicrës për shkak se po vuan nga një dëmtim i marrë në stërvitjen e të kuqve. Sulmuesi edhe në këtë sezon, ashtu si ai i kaluari, nuk ka gjetur shumë hapësira në formacionin e trajnerit Jurgen Klop.

Mirëpo, në një intervistë të fundit, Shaqiri shprehet se asnjëherë nuk ka pasur probleme me teknikun gjerman edhe pse është normale të mos jetë i lumtur prej aktivizimit të pakët. “ Sigurisht që jam i pakënaqur për aktivizimin e pakët. Nëse ky nuk do të ishte reagimi i një profesionisti, atëherë ai është në profesionin e gabuar.

Trajneri Klop nuk mund të diskutoj pozicionin e çdo lojtari, kjo  është normale. Kemi një skuadër me shumë talente dhe shumë duhet të presin për shansin e tyre. Por, nuk kam pasur asnjëherë asnjë mosmarrëveshje me trajnerin Klop. Ai e di që unë jam gati. Dhe nuk ka asnjë moment që të jem penduar për transferimin tim te Liverpuli”, u shpreh Shaqiri.

/Egi Çabeli-VipSport.al/