Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Reja zbulon shqetësimet kuqezi: Kemi dëmtime, probleme për Roshin. Duka do të dijë gjithçka

Trajneri i përfaqësueses shqiptare, Edi Reja, ka zbuluar se disa prej elementëve kuqezi kanë probleme fizike dhe se një prej tyre ishte lojtar i cili ishte menduar se mund të fillonte nga minuta e parë takimit ndaj Turqisë. Në një intervistë për RTSH, ai tregoi edhe se kishte biseduar me Dukën për të ardhmen, por pa konfirmuar akordin mes palëve për vazhdimësinë.

“Probleme ka për Roshin, i cili ka probleme me kaviljen por edhe për Qosen, Memushaj ka shqetësime muskulore. Me vjen keq shumë edhe për Hysajn dhe dëmtimin që pësoi në kampionat”, tha Reja sa i përket situatës në ekip, ndërsa pranoi se vlerësonte analizën që i kishte bërë Gynesh duke theksuar se Shqipëria ndryshonte vazhdimisht skemë loje.

“Ai ka të drejtë se e kam ndryshuar shpesh sistemin gjatë ndeshjes, por e kam karakteristikë gjatë ndeshjeve se jo të gjitha janë njëlloj. Ndonjëherë humb e ndonjëherë fiton. E respektoj se ka vlera të mëdha, me lojtarë me cilësi, ekspertë për këto turne. Ndaj vështirësia do të jetë shumë e madhe dhe them se lojtarët duhet të hyjnë në lojë dhe të japin maksimumin sepse nëse nuk e bëjmë një gjë të tillë, nuk do të bëjmë një ndeshje të mirë. Vështirësia nga 1 në 10? 10!”, shtoi Reja i cili gjatë gjithë udhëtimit drejt Stambollit ka biseduar me presidentin  FSHF-së, Armand Duka.

“Presidenti do të dijë gjithçka që ndodh gjatë javës, si janë lojtarët. Folëm për të ardhmen, po punojmë që të mundohemi të çojmë Shqipërinë e Federatën para, të përmirësohemi gjithnjë e   më shumë, edhe në fushë, te të rinjtë, si të punojmë në këtë aspekt. Në këtë pikëpamje jemi në sintoni, Shqipëria po rritet, në struktura e bindje se skuadra duhet të ecë para. Urojmë që nga ndeshja me Turqinë të na japë më shumë siguri se duke përballuar një skuadër me këtë nivel, nëse dalim me një ndeshje të mirë do të kemi miratimin e njerëzve dh publikut dhe kjo do të ishte një rritje shtesë jo vetëm e federatës por edhe e skuadrës.

Jo, nuk kemi folur për rinovimin por ajo që na intereson është të vazhdojmë në këtë rrugë, të shohim skuadrën të rritet. Pastaj kemi ndeshjet brenda, është inaugurimi i stadiumit dhe objektivi ynë është të shkojmë në atë ndeshje duke qenë ën garë për kualifikimin. Pastaj, kur të mbrojnë ndeshjet, do të ulemi të diskutojmë për të ardhmen”, tha Reja. /vipsport.al/