Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Reja me risi në Kombëtare, grumbullon për herë të parë mesfushorin që aktivizohet në Eredivise

Risia e madhe e trajnerit të Kombëtares për grumbullimin në kuadër të ndeshjes eliminatore të Turqisë, do të jetë mesfushori Lindon Selahi. 20-vjeçari ishte pjesë e listës së pritjes në grumbullimin e kaluar, megjithatë këtë herë do të jetë pjesë e skuadrës.

Selahi aktivizohet në Holandë me skuadrën e Tuentes, dhe konfirmimi i lojtarit nga tekniku Reja ka ardhur pikërisht nga mediat holandeze. Selahi është rritur në Belgjikë, dhe karrierën e ka bazuar të skuadrat belge ndërsa në sezonin e kaluar ishte pjesë e Standart Liezh. Por, në qershor të këtij viti mesfushori firmosi një kontratë dyvjeçare me Tuenten.

Selahi ka qenë pjesë edhe e moshave të Shqipërisë U17, dhe U 21. Kështu, pas afrimit të Klaus Gjasulës në grumbullimin e kaluar, i cili rezultoi një bast i fituar nga trajneri Reja, këtë herë risia e italianit është Lindon Selahi.

/Egi Çabeli-VipSport.al/