Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Rapo: Kemi lënë pikë nga mungesa e fatit, Luftëtari rikthehet më i fortë!

Në dy javët e fundit, Luftëtari ka lënë pikë të rëndësishme në fundin e ndeshjes. E madje si për koicidencë dhe fatin e keq të skuadrës bluzi, golat që u kanë hequr pikët nga duart kanë ardhur nga penalltitë në shtesë!

Ndodhi kështu me Laçin në Gjirokastër, e po kështu edhe në Korçë, në fundjavën e shkuar. Kapiteni i skuadrës së Luftëtarit, Donald Rapo, thekson se kanë qenë penallti të çuditshme, por skuadra duhet që të tregohet e fortë dhe të vlerësojë edhe minutat shtesë, aty ku jo për fajin e saj, por më shumë edhe për mungesën e fatit ka lënë pikë të rëndësishme gjatë rrugës.

Në një prononcim për “Rtshsport”, Donald Rapo ka pohuar: “Futbolli kështu e ka, ndikoi penalltia edhe në Korçë ashtu si me Laçin, që nuk di ta ndaj nëse ishte apo jo. Por, mua më vjen keq që ne po pësojmë gola në minutat e fundit nga episode të çuditshme. Kjo është e padrejtë dhe ne duhet që të jemi ndryshe. Duke filluar që nga ndeshja e radhës me Bylisin që luajmë në shtëpinë tonë.”

“Kundërshtari i radhës na gjen më të motivuar dhe të konsolidohemi, sepse kemi vetëm 5 pikë në 7 javë, janë shumë pak për synimet që ne kemi dhe duhet që të bëjmë kthesën sa më parë që të jetë e mundur”, – tha Donald Rapo, kapiteni dhe një nga pikat e forta të bluzinjve në këto vitet e fundit në Superiore, duke u shfaqur edhe si shënues

E.S./Vipsport.al/