Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Qardaku dhe Maloku kërkojnë triumfin: Përballë Kosovës detyrim fitorja, atmosfera është shumë e mirë

Para ndeshjes së datës 15 tetorit mes Shqipërisë U 21 dhe moshatarëve të Kosovës, për kuqezinjtë në konferencë për shtyp kanë folur sulmuesi Eridon Qardaku dhe mbrojtësi Leonardo Maloku. Futbollistët u shprehën në të njëjtin mendim, teksa kjo ndeshje do të luhet me synimin për t’u fituar, ndërsa ndër të tjera, lojtarët theksuan se atmosfera në skuadër është pozitive.

“ Atmosfera në skuadrën e shpresave është shumë e mirë, kushtet janë optimale.  Jemi duke u stërvitur këtu në Elbasan, jemi gati dhe të përqendruar. Së bashku me shokët e skuadrës do mundohemi të fitojmë ndeshjen e radhës ndaj Kosovës. Është një ndeshje e fortë, ne si çdo ndeshje do të mundohemi të fitojmë edhe ndaj Kosovës do të luftojmë për të fituar. Duhet të mundohemi të fitojmë, për ne si futbollistë çdo ndeshje është detyrim për tu fituar dhe këtë duhet të bëjmë”, tha Maloku.

“Skuadrës kombëtare U-21, nuk i ka munguar asgjë, për ne është detyrim fitorja, kushtet janë shumë të mira. Gjërat janë pozitive, ne po përmirësohemi në disa aspekte, edhe sipas analizës që kemi bërë më trajnerin gjatë përgatitjeve tona. Ndeshjen e radhës ndaj Kosovës duhet të bëjmë kthesën, e të shpresojmë deri në fund të eliminatoreve. Besojmë te kualifikimi se matematika na e lejon”, tha Qardaku.