Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Portieri që la Superioren për Pogradecin: Do jemi pretendentë, këtu si në shtëpi

Pogradeci ka qenë një nga ekipet që i ka dhënë tonin Kategorisë së Parë, e madje edhe duke pretenduar për më shumë. Skuadra pogradecare është një rast i rrallë në Kategorinë e Parë, por edhe në futbollin shqiptar, pasi është një ekip që ka 80-90 për qind të lojtarëve vendas.

Këtë verë ndodhën ndryshime në skuadrën e  Pogradecit dhe në krye të ekipit u rikthye mjeshtri pogradecar, Ardjan Abazaj që ka eksperiencë në drejtimin e disa ekipeve, ndërsa pjesën më të madhe të karrierës së trajningut e ka me “liqenorët”. Kostandino Dramolli është një nga afrimet që ka bërë skuadra e Pogradecit në verë si i huazuar nga radhët e  Bylisit.

Portieri që ka veshur edhe bluzën e Shpresave U-21, për “Vipsport”, ka pohuar: “Skuadra ka një grup të mirë lojtarësh, punohet shumë mirë dhe me metodika bashkëkohore. Jemi të kënaqur me kushtet që kemi këtu, që nga ushqimi, akomodimi apo dhe stërvitja. Ne duam që të pretendojmë, ndonëse e dimë edhe vetë se bëjmë pjesë në një grup të vështirë”, – tha Dramolli.

Korçari që ka qenë pjesë e Bylisit në tri sezonet e fundit, u huazua në Pogradec për më shumë eksperiencë. Në katër javët e deritanishme, ai ka pësuar katër gola. Pogradeci ka 4 pikë, por Dramolli është optimist: “javët e para nuk ja tregues për ekipet. Jam i bindur që deri në nëntor, Pogradeci do të jetë në 3-4 vendet e para dhe këtë e them më bindje”, – tha Dramolli, portieri i skuadrës së Pogradecit.

E.S./Vipsport.al/