Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Po shkëlqen në Serinë A, Riberi: Në verë kisha ofertë nga një skuadër e Bundesligës dhe Premier League

Frenk Riberi e ka nisur më këmbë të mbar aventurën në Serinë A. Francezi ka shkëlqyer në këto javë të para me Fiorentinën, duke i bërë të gjithë në Firence të dashurohen me aftësitë e tij. Sulmuesi, madje u shpall edhe lojtari më i mirë i muajit shtator në kampionatin italian duke lënë pas lojtarë si Kristiano Ronaldo apo Romelu Lukaku.

Kështu, pavarësisht moshës 36-vjeçare, Riberi ka treguar dëshirë dhe se nëse është në formë mbetet një futbollist që bën diferencën. Sakaq, sulmuesi së fundmi ka zbuluar se përveç Fiorentinës, në verë pati edhe oferta të tjera, si ajo nga Eintraht Frankfurt apo edhe një skuadër e Premier League.

“ Më donte Eintrahti i Frankfurtit, por donim të më ofronin vetëm një kontratë njëvjeçare. Nuk ishte asnjëherë një opsion për mua, pasi edhe doja të ndryshoja për të mos qëndruar sërish në Bundesligë. Kishte edhe klube nga Premier League, por në fund zgjodha Fiorentinën”, u shpreh Riberi.

/Egi Çabeli-VipSport.al/