Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Pioli u shtohet tradhtarëve e legjendave, ja kush ka drejtuar më parë edhe Interin edhe Milanin

Stefano Pioli do të emërohet sot si trajneri i ri Milanit, duke hyrë në një grup shumë të vogël trajnerësh që kanë drejtuar si kuqezinjtë, ashtu edhe rivalët e tyre zikaltër të Interit. Tekniku do të bëhet i 8-i në një listë që ka pasur shumë emra të njohur, të cilët kanë festuar trofe me të dy skuadrat.

I pari ishte në vitet ’30, hungarezi i natyralizuar si italian, Xhiovani Viola, i cili ishte trajner e lojtar te Ambroziana në sezonin 1928-29 dhe trajner i Milanit nga viti 1933, deri në vitin 1934. Pas Luftës së Dytë Botërore, në stolin e Milanit ulet Xhiuzepe Bigonjo i cili mori një vend të dytë, ndërsa në vitin 1958 drejton Interin pa shumë sukses duke u shkarkuar në mes të kampionatit.

Një tjetër emër është ai i Xhixhi Radiçe, i shkarkuar nga Milani në 1981-1982, drejtoi Interin 2 vite më vonë për 41 ndeshje. Një vend të veçantë në historinë e klubeve ka Ilario Kastanjer, i cili drejtoi Milanin në vitin që ra në Serinë B, ndërsa u akuzua si tradhtar sepse kishte arritur akordin me Interin të cilin e drejtoi një vit më vonë.

Pastaj është Xhiovani Trapatoni, trajner i Milanit në 1973-1974, duke zënë vendin e Çezare Maldinit, duke u kthyer asistent e pastaj përsëri trajner i parë. Por festën ai e bëri me Interin, atë të rekordeve të sezonit 1988-1989 që fitoi titullin. Dy të fundit sipas radhës janë Zakeroni dhe Leonardo, me të parin që festoi titullin e çudive të vitit 1999 me kuqezinjtë e brazilianin i cili u dhuroi zikaltërve trofeun e fundit, Kupën e Italisë në vitin 2011. /vipsport.al/