Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Panuçi ka mësuar nga Shqipëria: Drejtuesit duhet të ndërrojnë trajnerin vetëm kur nuk e ndjek skuadra

Kristian Panuçi kthehet të flasë për mediat italiane, nga të cilat është zhdukur thuajse plotësisht që kur nuk është më në pankinën e përfaqësueses shqiptare. Ish-trajneri i kuqezinjve, ka qenë i pranishëm në ndeshjen mes legjendave të Italisë dhe atyre të Gjermanisë, ndërsa ka komentuar aktualitetin e futbollit italian, por edhe për situatën e tij, pasi mbetet i papunë që kur u shkarkua nga Shqipëria.

I pyetur se çfarë do të bënte kur të rritej, Panuçi nuk ka ngurruar të theksojë se e cilëson veten trajner. “Unë vazhdoj të bëj trajnerin pasi është një punë të cilën e dashuroj çmendurisht. Po pres diçka serioze”, shpjegoi ai, duke u ndalur më pas te situata që përjeton një koleg i tij, Xhampaolo i Milanit.

“Milani fitoi, i duhej vetëm të fitonte. Edhe pastaj trajnerin herët a vonë e shkarkojnë nga puna (qesh). Por duhej të fitonin e kështu ndodhi, pastaj nuk di të them se si janë planet e kuqezinjve. Në Itali i duan rezultatet menjëherë dhe në vështirësitë e para janë trajnerët që e paguajnë. Mendoj se një drejtues duhet të vendosë të ndryshojë vetëm kur skuadra nuk ndjek më trajnerin, jo vetëm prej rezultateve”, tha Panuçi. Një leksion të cilin me sa duket e ka mësuar mirë te Shqipëria. /vipsport.al/