Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

“Nuk e dua Shqipërinë”, Federata e Kosovës “punëson” komentatorin e polemikës

Një muaj më parë, deklaratat e komentatorit sportiv Andin Lokaj rreth Shqipërisë dhe Kosovës, krijuan polemika pa fund në rrjetet sociale mes tifozëve. Sot, komentatori kosovar, ka marrë zyrtarisht një detyrë nga Federata e Futbollit të Kosovës.

Andin Lokaj, i ftuar në një studio televizive, muajin e kaluar deklaroi se nuk kishte asnjë lloj ndjenje për Shqipërinë. “Unë nuk e dua Shqipërinë o vlla, e dua Kosovën. Këto janë sene të babadimrit. Kosova e ka kombëtaren e vet, e ka shtetin e vet dhe e ka flamurin e vet”, ishin fjalët e Lokajt, të cilat bënë që në rrjetet sociale të fillonte një diskutim i gjerë rreth dy përfaqësueseve dhe a duhej lejuar një ndasi e tillë që të shprehej publikisht.

Kjo duket i ka dhënë aq shumë famë Lokajt, saqë Federate e Kosovës ka menduar se është personi i duhur për të ndezur tifozerinë e “Dardanëve”. Kësisoj, atij i është caktuar një detyrë për ndeshjen kundër Gjibraltarit që luhet nesër në Prishtinë. Palët kanë konfirmuar se ai do të jetë spikeri në stadium, me detyrën për të ndezur atmosferën gjatë ndeshjes së nesërme miqësore. /vipsport.al/