Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Një mungesë e sigurt dhe një tjetër në dyshim, Skënderbeu në siklet para Luftëtarit

Nuk është një moment i mirë për Skënderbeun teksa korçarët u mposhtën në kampionat javën e kaluar përballë Vllaznisë me rezultatin e thellë 4-0. Por, momenti negativ u pasqyrua edhe në ndeshjen e Kupës së Shqipërisë, ku pësuan disfatë  nga Devolli me rezultatin  0-2. Megjithatë, falë triumfit në takimin e parë, korçarët ia dolën të avancojnë për më tej.

Sakaq, këtë fundjavë kalendari i ka rezervuar juglindorëve takimin në shtëpi ndaj Luftëtarit. Një ndeshje e cila duhet fituar nga të besuarit e trajnerit Ilir Daja për të dalë nga kjo minikrizë që ka përfshirë skuadrën. Por, ndaj gjirokastriteve llogaritë duhen bërë me mungesën e sigurt të mbrojtësit Pollozhani, i cili ka plotësuar numrin e katër kartonëve të verdhë dhe për pasojë është i pezulluar. Ndërkohë, një dyshim i madh mbetet pjesëmarrja e mesfushorit Gjergji Muzaka.

Shpresat janë që futbollisti të jetë pjesë e ekipit nga stoli, për t’u vlerësuar më pas aktivizimi gjatë ndeshjes. Aktualisht, korçarët renditen në vendin e shtatë të klasifikimit me nëntë pikë, ndërsa gjirokastritët zënë vendin e nëntë me pesë pikë të grumbulluara.

/Egi Çabeli-VipSport.al/