Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Nga Luftëtari te Bylisi, Janku: I vlerësojmë, por Bylisi nuk do ndalet as në Gjirokastër

Një vit më parë la Luftëtarin dhe u bë pjesë e skuadrës së Bylisit. Luajti në Kategorinë e Parë, e madje duke zënë edhe një vend titullari, ndërsa ka qenë presidenti i skuadrës së Bylisit, Besnik Kapllanaj ai që e ka pikasur shtatlartin delvinjot i cili ka luajtur më parë edhe për moshat e Partizanit.

Stivian Janku në Superiore me ballshiotët ka luajtur si titullarë në Korçë ku Bylisi fitoi por edhe në Laç fundjavën e shkuar. Tashmë, me më shumë eksperiencë mbrojtësi shtatlartë kërkon që të jap kontributin e tij në elitë….”Vjet kur erdha në Ballsh bëra një zgjedhje me dëshirë sepse unë kam lidhje familjare me këtë qytet por edhe pash që klubi u jepte prioritet të rinjve”,-tha mbrojtësi shtatlartë.

Aktivizimi

“Jam i lumtur sepse kam bërë një zgjedhje mjaft të mirë. Të jem i sinqertë, luajta si titullarë në Kategorinë e Parë dhe jam u kënaqur me aktivizimin edhe këtë sezon. Mbrojtia ka konkurrencë janë lojtarë me eksperiencë në elitë dhe prej tyre natyrisht që edhe unë dua të fitoj më shumë pjekuri”,- tha Stivian Janku mbrojtësi i ballshiotëve.

Synimet

Janku shpalos edhe synimet që ka këtë sezon në Ballsh: “Dua të punoj shumë dhe të luaj. Skuadra është në rrugë të mbarë dhe deri më tani kemi treguar se dimë të luajmë futboll dhe të fitojmë apo marrim pikë edhe me ekipe që në fillim të sezonit kanë hyrë si pretendente për titull apo për Europën. Ne llogaritë i bëjmë në fund. Kemi pasur si synim që kur ka filluar gara qe të jemi në pesë më të mirat. Deri jemi në rrugë të mbarë”, – tha Janku.

E.S./Vipsport.al/