Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mustafi nuk mban më: Tani po më akuzojnë edhe për ndeshje ku nuk luaj! Më ndihmoi gruaja

Shkodran Mustafi nuk mban më dhe u kundërpërgjigjet të gjithë atyre që e kanë masakruar në kritika dhe e shohin gjithnjë e më shumë larg Arsenalit. Në një intervistë të dhënë për “Der Spiegel”, mbrojtësi me origjinë shqiptare ka treguar versionin e tij të ngjarjeve, duke insistuar se nuk është plotësisht faji i tij, edhe pse pranon se ka bërë disa gabime.

“Nuk jam mbrojtësi i dytë më i keq në botë”, insiston ai, duke iu përgjigjur pyetjes rreth një sondazhi mes tifozëve që e kanë renditur si të tillë. “Do të dëshiroja të shihja si do të ishte rezultati me trajnerët më të mirë europianë që votonin. Kohët e fundit kam bërë disa gabime dhe ato kanë krijuar një problem të cilin nuk e kisha përjetuar asnjëherë më parë.

Jam shumë kritik ndaj vetes për të pranuar që kam bërë gabime. Mund t’i toleroj kritikat, por janë bërë irracionale dhe më kanë kthyer në një shënjestër. Ka arritur në atë pikë sa njerëzit tani më vënë fajin për humbje në ndeshje ku nuk kam luajtur”, shpërtheu futbollit me origjinë shqiptare i cili pranoi se bashkëshortja e tij, Vjosa, e kishte ndihmuar që të përballonte këtë trysni. “Ka ditë që dyshoj te vetja, por diçka që më tha gruaja ime më ndihmoi. ’Nëse do të ishe kaq i keq, nuk do të kishe qenë asnjëherë Kampion Bote dhe nuk do të të kishte blerë Arsenali’. Që atëherë i përjetoj gjërat më mirë”. tha Mustafi. /vipsport.al/