Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Murinjo refuzon ofertën nga Franca, zbulon edhe të ardhmen e tij

Zhoze Murinjo vazhdon të jetë pushim që nga koha kur u shkarkua nga Mançester Junajtid dhe duket se nuk ka në plan të kthehet këto kohë në krye të ndonjë skuadre. Trajneri portugez, po pret ofertën e duhur ndërkohë që të shumta janë klubet që kanë shfaqur interesim për shërbimet e tij.

Një ndër to, është edhe Olimpik Lioni dhe mediat franceze bëjnë me dije se klubi i ka bërë një ofertë zyrtare trajnerit portugez. Ky i fundit, pretendohej të zinte vendin e Silvinjos që u shkarkua pak ditë më parë por përgjigja e tij ka qenë e prerë dhe e qartë, duke iu bërë me dije drejtuesve se nuk e ka kampionatin francez një objektiv.

Tekniku portugez ka treguar se dëshira e tij është që të rikthehet edhe njëherë tjetër në Angli dhe pikërisht Premier Liga, do të jetë destinacioni i radhës për të. Tashmë, mbetet të shihet se vendin e kujt do të zërë tekniku portugez ku deri më tani ka provuar Çelsin dhe Mançester Junajtidin. /Erjon Allaraj-VipSport.al/