Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Moxhi: Milani ka futbollistë që nuk e përfaqësojnë, fajin e kanë drejtuesit dhe jo Xhampaolo

Milani po kalon një moment mjaft të vështirë, duke qenë se e sheh veten në kuotën e 9 pikëve pas 7 javëve të luajtura. Kuqezinjtë kanë arritur të fitojnë vetëm 3 ndeshje, si edhe javë mundur në 4 të tjera ndërkohë që u shkarkua nga detyra trajneri Marko Xhampaolo dhe vendin e tij e zuri Stefano Pioli.

Në lidhje me këtë situatë, ka dhënë mendimin e tij edhe Luçiano Moxhi cili për situatën e krijuar në klub, ka fajësuar vetëm drejtuesit e Milanit. Ai shprehet se gabimi i vetëm i Xhampaolos ishte që pranoi të bëhej trajner i Milanit ndërkohë që akuzon edhe futbollistët.

“Xhampaolo gaboi që shkoi te Milani sepse shkoi në një skuadër ku futbollistët nuk e përfaqësojnë fanellën që kanë veshur. Ata që janë fajtorë janë drejtuesit që e gjetën fajin e trajneri dhe e shkarkuan, kur realisht vetëm ata e kanë fajin”, tha mes të tjerash Moxhi. /Erjon Allaraj-VipSport.al/