Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mesi zbulon trajnerin dhe ndeshjen më të mirë në karrierë: Epoka me Guardiolën ishte më e mira si lojtar

Lionel Mesi në një intervistë të dhënë së fundmi për RAC1 ka zbuluar shumë detaje nga karriera e tij, ndërsa është shprehur edhe mbi trajnerin e tij më të mirë. Në këtë pjesë nuk ka shumë dyshime, pasi epoka nën udhëheqjen e Pep Guardiolas ka qenë ndër më të mirat për Barcelonën dhe Mesin. Ndërkaq, argjentinasi tha se ajo që i kujtohet shpesh si ndeshja më e mirë në karrierë është ajo ndaj Real Madrid në gjysmëfinalen e Champions League.

Trajneri më i mirë? “ Mendoj se Pep Guardiola. Edhe Luis Enrike është shumë pranë me të. Mendoj se koha me Guardiolën ishte një nga momentet më të mira në karrierë si lojtar por jo vetëm. Ndeshja më e mirë në karrierë? Ajo që më kujtohet më shumë është gjysmëfinalja në Champions League ndaj Real Madrid, ku fituam 0-2. Nuk e di nëse ishte ndeshja ime më e mirë, por ishte unike.

Goli më i mirë në karrierë? Goli me kokë në Romë, në finalen e Champions League ndaj Mançester Junajtid. Mbrojtja që i ka hapur më shumë punë gjatë karrierës? Nuk e di, jemi përballur me ekipe të forta, veçanërisht skuadra angleze. Ato janë të forta fizikisht. Në vitet e fundit futbolli është më defensiv dhe më shumë taktik. Përballesh me shumë mbrojtje të forta”, u shpreh Mesi.

Mesi zbulon trajnerin dhe ndeshjen më të mirë në karrierë: Epoka me Guardiolën ishte më e mira si lojtar