Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mbrojtësi i Realit e pranon hapur: Gjithmonë e kam dashur Mbapen në skuadër

Kilian Mbape mbetet ëndrra e shumë klubeve të ndryshme në kampionatet më elitare në Europë. Reali dhe Barcelona synojnë që të sigurojnë sa më shpejt shërbimet e tij duke qenë se francezi po shkëlqen në kampionat me PSG-në, ashtu si edhe me Francën.

Në një intervistë për “Onda Cero”, Rafael Varan ka folur për situatën aktuale te Reali si edhe për një transferim të mundshëm të Mbapes. Ai shtoi se do ta donte patriotin e tij në çdo skuadër, duke shtuar se për Realin do t’i thotë gjithmonë fjalë të bukura.

“Jam një njeri i matur dhe dua të mbahem mend pasi të mbyll karrierën si futbollist. Sa i përket presionit, ka shumë pak gjëra që mund të krahasohen me të qenit futbollist i Real Madridit. Jam shumë krenar që luaj dhe jetoj në Spanjë pasi është një vend i mrekullueshëm për të jetuar.

Mbape? Gjithmonë e kam dashur Mbapen në skuadrën time dhe nëse një ditë ai më pyet, do t’i them vetëm fjalët më të mira për Real Madridin. Zidan? Është një trajner i madh dhe që të gjithë ne i besojmë shumë”, u shpreh Varan. /Erjon Allaraj-VipSport.al/