Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Mbrojtësi i Barcelonës tentoi të blinte klubin më të vjetër në botë, operacioni dështoi prej situatës financiare

Klubi i Nots Kaunti i cili njihet edhe si më i vjetri në historinë e futbollit, tashmë është duke kaluar momente shumë të vështira teksa për shkak të situatës financiare është bërë pjesë e Kategorisë së Pestë në Angli. Ndërkohë, së fundmi është zbuluar një prapaskenë, teksa grupi Kosmos Global Holding, që kryesohet nga mbrojtësi i Barcelonës, ka provuar të blinte klubin historik.

Pengesë është bërë situata e vështirë financiare e anglezëve, pasi pronari i atëhershëm i Nots Kauntit iu desh të pranonte ofertën e disa investitorëve danezë. Kjo edhe për shkak se nuk kishte arritur të paguante futbollistët dhe stafin e skuadrës, gjithashtu kishte në borxh prej një milionë eurosh.

Gjithashtu, një tjetër pengesë që vonoi në konkretizimin e marrëveshjes së Pike më klubin më të vjetër në histori, ishte edhe historia e spanjollit me problemet me taksa. Kjo pasi në Angli, kushdo që ka pasur probleme me taksat dhe çështjet fiskale nuk mund të marrë në pronësi një klub, apo të jetë pjesë e bordit të tij.

/Egi Çabeli-VipSport.al/