Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Legjenda e Interit, Mazola: Konte flet si juventin pastaj kujtohet që është te Inter, Ikardi më i mirë se Lukaku

Ai është një njeri i cili i ka dhënë shumë Interit dhe fanellën zikaltër e ka në lëkurë. Bëhet fjalë për legjendën Sandro Mazola, i cili pas derbit të humbur ndaj Juventusit ka shpërthyer në kritika, teksa nuk ka kursyer trajnerin Antonio Konte. Sipas Mazolës, tekniku nuk e bind teksa vazhdon të flasë si juventin e më pas kujtohet që është te Interi. Ndërkohë, legjenda shprehet se Mauro Ikardi është më i mirë se transferimi i verës, Lukaku.

 Konte? “Bëmë mirë që e hoqëm nga Juventusi por nuk më bind. Kur flet më duket sikur akoma flet më juventinët dhe më pas kujtohet që është te Interi. Sepse juventin lind ashtu edhe si interist dhe është e vështirë të ndryshosh. Konte vazhdon të jetë juventin dhe nuk ke çfarë bën, është diçka që të vjen nga përbrenda. E kuptoj edhe nga mënyra si e sheh ndeshjen.  Ndihet mungesa e Ikardit, mua më pëlqente shumë. E preferoj para Lukakut”.

Ndërkohë, nuk mund të mungonin as polemikat për arbitrimit, teksa Mazola shprehet se Juventusi gjithnjë favorizohej, madje sipas tij u favorizua edhe në derbin e fundit. “ Te Juventusi mjafton të ngresh dorën dhe të shikoje nga arbitri për të marrë një penallti. Këtu nuk ndodh kështu. Dhe si gjithmonë edhe në derbin e fundit, arbitri favorizoi Juventusin”, u shpreh Mazola.

/Egi Çabeli-VipSport.al/