Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Lautaro vlerëson Juven: Të arrijmë nivelin e tyre, humbja na motivon për t’u përmirësuar

Lautaro Martinez është kthyer në titullar te Interi dhe pas largimit të Ikardit, me 3-5-2 e Kontes, ai po gjen minuta të mjaftueshme. Javën e fundit të kampionatit para pushimeve të Kombëtares, Lautaro shënoi përballë Juventusit me penallti, teksa e gjeti golin edhe në ndeshjen kundër Barcelonës në Champions.

Ndërkohë, në një intervistë për mediat ai ka vlerësuar maksimalisht skuadrën e Juventusit, duke pohuar se ndeshja ndaj tyre i ka motivuar më shumë për t’u përmirësuar. Lautaro ishte titullar edhe në barazimin 2-2 mes Argjentinës dhe Gjermanisë.

“Humbja ndaj Juves? Aktualisht jam i fokusuar te ekipi Kombëtar. Do të flasim në lidhje me atë ndeshje pasi të bashkohemi sërish. Do ta analizojmë atë humbje dhe do të nxjerrim gabimet që kemi bërë pasi ta bashkohemi në skuadër. Juventusi është një skuadër shumë e fortë dhe këtë e thashë edhe pas ndeshjes. Duhet të punojmë fort dhe të arrijmë nivelin e tyre. Humbja është negative por ne duhet të marrim më të mirën dhe motivimin për t’u përmirësuar”, u shpreh Lautaro. /Erjon Allaraj-VipSport.al/