Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Lamtumira e një legjende, edhe Shvajnshtajger var këpucët në gozhdë: Erdhi koha

Bastian Shvajnshtajger përgatitet të mbyllë karrierën e tij në futbollin e luajtur, pasi ka deklaruar se do të varë këpucët në gozhdë në fund të këtij edicioni. Mesfushori 35-vjeçar gjerman, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, bëri të ditur se tashmë kishte ardhur koha e lamtumirën nga fushat e blerta.

“Të dashur tifozë, tani ka ardhur koha. Unë do të mbyll karrierën time aktive në fund të këtij sezoni. Falënderime të gjitha skuadrave të mua: Bajern Mynih, Mançester Junajtid, Çikago Fajër dhe ekipit kombëtar. Ju e bëtë të mundur për mua këtë periudhë të pabesueshme!

Lamtumira ime si një futbollist aktiv më bën pak melankolik, por pres me padurim për detyrat e reja që më presin së shpejti. Unë do t’i mbetem besnik futbollit. 1000 falënderime për kohët që kaluam bashkë, do t’ju mbaj gjtihmonë në zemrën time”, shkruante Shvajnshtajger.

Futbollisti nisi karrierën si profesionist te Bajern Mynih ku fitoi 8 tituj kampion dhe 7 Kupa Gjermanie. Ai fitoi Ligën e Kampioneve në vitin 2013 me Bajern Mynih dhe si zëvendëskapiten i Gjermanisë, Kupën e Botës në vitin 2014. Pas më shumë se 17 viteve te Bajern Mynih, ai kaloi në verën 2015 te Mançester Junajtid, ndërsa në dy vitet e fundit ka qenë pjesë e Çikago Fajër në MLS. Në radhët e përfaqësueses gjermane ai regjistroi 121 ndeshje dhe 24 gola. Nga viti 2014, deri në vitin 2016, Shvajnshtajger ishte kapiteni i përfaqësueses gjermane. /vipsport.al/