Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kosova U17 nis mbarë Europianin, i merr barazim Holandës

Përfaqësuesja U17 e Kosovës kërkon përsëri që të përsëritë suksesin e edicionit të kaluar kur kaloi fazën e parë në grupe dhe përfundoi në Elite Round të Europianit të kësaj grupmoshe. Kjo shihet qartë që nga fakti se ka filluar shumë mirë grupin e saj eliminator me një barazim shpresëdhënës përballë Holandës e cila është organizatore e miniturneut.

Ekipi i drejtuar nga Besnik Kollari, me një numër shumë të madh lojtarësh që luajnë jashtë kufijve të Kosovës me akademi prestigjioze në Gjermani apo Zvicër, ka luajtur sot në Holandë ndeshjen e parë ndaj vendasve, favoritë absolutë për të kaluar grupin. Por përfaqësuesja holandeze, ndonëse ka dominuar lojën e ka krijuar shumë raste, ka arritur të shënojë vetëm një herë në minutën e 19 me Himenez në portën e mbrojtur nga Rijad Bytyqi, i cili ka realizuar 7 pritje në këtë sfidë.

Kurse Kosova u tregua cinike dhe pas një ndeshje të kaluar plotësisht në mbrojtje, goditi me zëvendësuesin Granit Hana në minutën e 69 të takimit, për të shënuar një gol të rëndësishëm pasi barazimi 1-1 do të zgjaste deri në fundin e takimit. Një rezultat që e ndihmon Kosovën të ecë drejt një kualifikimi të rëndësishëm, të cilin duhet ta sigurojë në dy ndeshjet me Slloveninë dhe Uellsin në ditët në vijim. /vipsport.al/