Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kategoria e Parë/ Devolli përmbys Lushnjen dhe merr vendin e parë, përfundon ecuria perfekte e myzeqarëve

Ndeshja e fundit e kësaj jave e Kategorisë së Parë mes Devollit dhe Lushnjes është mbyllur me fitoren e vendasve me rezultatin 2-1. Skuadra e Devollit ka dëshmuar se këtë sezon do të jetë një nga ekipet pretendente për t’u ngjitur në elitë, duke mposhtur një rival të drejtpërdrejtë si myzeqarët. Lushnja vinte në këtë ndeshje si ekipi favorit, duke qenë se i kishte bërë edhe një start perfekt kampionatit duke fituar të treja ndeshjet e kampionatit.

Në fakt, u duk sikur edhe ky takim do të kishte këtë histori. Pjesa e parë u mbyll pa rrjeta të prekura, ndërsa emocionet ishin rezervuar për në fraksionin e dytë të ndeshjes. Lushnja kaloi e para në avantazh në minutën e 62 falë sulmuesit të përhershëm Mikel Canka. Megjithatë, vendasit nuk u dorëzuan dhe  13 minuta më pas rivendosën baraspeshën falë golit të Mitës.

Të besuarit e trajnerit Stavri Nica morën zemër dhe tentuan fto fitonin ndeshjen. Në fund ia dolën të triumfonin, teksa në minutën e 86 Dervishi shënoi golin që entuziazmoi të pranishmit. Në minutat e mbetura, Lushnja nuk ia doli të ndryshonte fatet e takimit duke pësuar humbjen e parë sezonale, ndërsa Devolli ngjitet në vendin e parë duke parakaluar pikërisht lushnjarët. /Egi Çabeli-VipSport.al/