Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kapiteni Memushaj: Në Turqi bëjmë maksimumin, nesër një dhuratë për trajnerin Reja

Shqipëria u ka dhënë dorën e fundit përgatitjeve për sfidën me Turqinë, e cila luhet nesër në orën 20:45. Kapiteni Ledian Memushaj i skuadrës së trajnerit Edi reja, foli për atmosferën në skuadër, si dhe analizon gjendjen e ekipit, ku fillimisht në konferencën për shtyp ka pohuar: “Nesër na pret një ndeshje e vështirë, por ne jemi përgatitur më së miri për ta kaluar me sukses. Kemi shanse, besoj se jemi përgatitur mirë këtë javë. Trajneri na kërkon që të japim maksimumin në këtë ndeshje”.

Synimi

I pyetur se a ka shanse Shqipëria që të përsëritë sfidën e dy viteve më parë, kur Memushaj ka qenë pjesë e kuqezinjve, vlonjati ka shtuar se: “Kemi djem të rinj që kanë kualitet, jemi edhe disa lojtarë me eksperiencë. Në krahasim me atë ndeshje, grupi ka edhe ndryshime, por ne të gjitha e kemi të qartë objektivin që kemi në ndeshjen e nesërme”.

Harmonizimi

Si një nga lojtarët me më shumë eksperiencë që ka kontigjenti kuqezi i trajnerit Edi Reja, Memushaj flet edhe për gjendjen e skuadrës dhe lojtarët që janë afruar së fundmi. “Normal që kemi nevojë për pak kohë që grupi të harmonizohet sepse kanë ardhur disa lojtarë të rinj por kemi frymë grupi. Duhet të përqendrohemi te ndeshja që kemi nesër se është shumë e vështirë”.

Trajner

Në fund, i pyetur se dhuratën për datëlindjen trajnerit Edi Reja do t’ia japin që sot, apo e kanë ruajtur për nesër, Memushaj në fund e mbylli shkurtimisht: “Do ja japim nesër”!

E.Saliu/Vipsport.al/