Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

IPKO Superliga / Barazon Drita, Gjilani rikthehet te fitorja, shënojnë dy “ish-ët” e Superiores

Janë zhvilluar sot edhe dy sfida të elitës së futbollit kosovar, ku bie në sy rikthimi te fitorja i skuadrës së Gjilanit që drejtohet nga vlonjati Gentjan Mezani. Dhe ka qenë pikërisht, një nga afrimet e bujshme që kanë bërë gjatë verës “skifterat”, kroati Tomislav Bushiç që i ka dhënë tri pikët skuadrës së Mezanit.

Me këtë fitore, Gjilani ka 18 pikë dhe ndodhet dy pikë poshtë vendit të parë që mbahet aktualisht nga Ballkani me 20 pikë.

Në sfidën tjetër, ajo mes Drenicës dhe Gjilanit, ka rënë në sy barazimi 1-1, ndërkohë që braziliani Gilberto Fortunato që në Superioren tonë është aktivizuar me Tiranën dhe Flamurtarin që ka realizuar për skuadrën e Dritës. Ja rezultat dhe renditja e plotë pas javës së 9.

 

Rezultatet e ndeshjeve të sotme

Drenica – Drita           1-1

Gjilani – Dukagjini      1-0