Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Intervista për “Vipsport”, Vyent: Te Luftëtari premtoj gola, Shqipëria ka futboll fizik dhe talente

Ka shënuar golin e parë me Luftëtarin në ndeshjen e Kupës së Shqipërisë ndaj Turbinës në sfidën e kthimit duke i dhënë një dorë skuadrës gjirokastrite në kualifikimin për më tej. Sulmuesi që afro një muaj më parë firmosi nw Gjirokastër tashmë është duke kapur formën e tij më  të mirë. Angel Vyent tregon se pse zgjodhi Shqipërinë për të vijuar karrierën, synimet që ka me Luftëtarin dhe ato në aspektin personal. Në një intervistë për “Vipsport.al”, Vyent thotë se te Luftëtari e sheh si një trampolinë për karrierën e tij…

-Angel cila ka qenë karriera juaj dhe nga pse zgjodhët Luftëtarin dhe Shqipërinë?

Jam 28 vjeç dhe kam lindur në Roterdam, Holandë, por origjina ime është nga Surinami, një vend i vogël mbi Brazilin. Ishte një koloni holandeze dhe tani është plotësisht e pavarur. Unë zgjedh për Luftëtarin për shkak të një skuadre që njoh nga disa lojtarë që kanë luajtur në Greqi, si dhe shoku im i ekipit Cerezo Hilgen. Luftëtarin na e propozoi menaxheri Bruno Dodi, si një ekip me traditë dhe me synime në elitën e futbollit shqiptar.

-Cilat janë synimet tuaja?

– Synimet e mia tani për tani janë të jap çdo ndeshje 100% për Luftëtarin, të shënoj sa më shumë gola dhe asiste, si dhe të qëndroj me skuadrën në Superiore.

-Keni dëgjuar për Luftëtarin dhe si e shihni këtë eksperiencë në Shqipëri?

Është një hap i mirë për mua përsëri, kështu që përshtypjet e mia janë të mira. Tani që po luaj këtu, di të them që Shqipëria ka lojtarë të rinj të mirë që do të rriten. Unë i shoh në radhët e skuadrës sime, Luftëtari, sepse kemi një skuadër shumë të re dhe kjo është arsyeja pse unë jam këtu. Në saj të eksperiencës që kam shpresoj t’i ndihmoj dhe t’i japë një ndihmë shokëve dhe ekipit.

-Po futbolli shqiptar si ju duket?

– Është një ligë shumë fizike me shumë lojtarë që luajnë futboll të mirë fizik. Por, fatmirësisht mua më përshtatet sepse më pëlqen futbolli fizik.

Intervistoi: Erjon Saliu/Vipsport.al/