Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Intervista për “Vipsport”, Rapo: Datëlindja më sjell fat, i shënoj Skënderbeut, si një vit më parë me Kamzën

Donald Rapo vazhdon që të jetë një nga pikat e forta të skuadrës së Luftëtarit edhe këtë sezon. Rapo është një futbollist që me eksperiencën e tij, i ka shërbyer në disa role skuadrës bluzi, që nga mbrojtja e deri në ofensivë. Rapo realizoi eurogolin me Laçin, të parin për këtë sezon, ndërsa dita e sotme ka qenë festë për të pasi ka festuar datëlindjen e 29-të.

Në një intervistë për “Vipsport”, Rapo thekson se datëlindja para ndeshjeve i ka sjell fat, pasi edhe vjet i shënoi Kamzës…

-Rapo, përpara keni Skënderbeun, si shkon Lufëtatri në këtë ndeshje?

Jemi të mobilizuar, jemi përgatitur gjatë gjithë javës dhe do të shkojmë në Korçë për të dhënë maksimumin. Të mos harrojmë, që Skënderbeu edhe pse nuk është ashtu si një vit më parë, ka emrin, por ka edhe një trajner shumë profesionistë. Ne do të shkojmë për të bërë lojën tonë dhe për të mos humbur në Korçë.

-Vazhdoni që të keni mungesa, ju penalizojnë?

E mira është që grupi të jetë i plotë, e sidomos kur luan në sfida si kjo me Skënderbeun. E megjithatë, të gjithë lojtarët që do të hyjnë në fushën e lojës do të jenë në gjendje që të bëjën më të mirën e tyre.

-Ashtu si një vit më parë, datëlindja juaj përkoi në ndeshjen me Kamzën dhe shënuat. Do e bëni edhe ndaj Skënderbeut?

Po, pse jo, kam dëshirë që të shënoj. Tashmë që gjeta golin e parë, shpresoj që të shënoj sa më shumë, madje më shumë se vitin e shkuar. Bëj shaka, e rëndësishme që të jemi në formë dhe skuadra të marrë pikë, nuk ka rëndësi shënon rap[o apo dikush tjetër. Të gjithë jemi këtu për të mirën e Luftëtarit.

-Ju kanoset rreziku i rënies nga kategoria këtë sezon apo do të synoni më shumë?

Nuk e di, është ende herët. Por, ndryshe nga vjet, mendoj se skuadra do të jetë më mirë. periudha e vështirë ka kaluar, skuadra po harmonizohet. Tashmë po prodhojmë lojë, por po marrim edhe rezultat. Kemi hedhur një hap të rëndësishëm në Kupën e Shqipërisë dhe tashmë të gjitha forcat tona janë të përqendruara në kampionat.

Intervistoi: E.Saliu/Vipsport.al/