Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Intervista për “VipSport”, Nica: Devolli im surpriza e bukur e së Parës,  Superiorja është fjalë e madhe!

Fjalëpak e punëshumë, bën atë që rrallë kolegë e bëjnë, madje edhe duke guxuar, por duke i besuar vetëm punës. Stavri Nica, trajneri që i dha Laçit Kupën e Parë të Shqipërisë, apo dhe që e çoi në Europë, vjet mori drejtimin e Devollit në këtë periudhë, ndonëse ka një eksperiencë sa një “jetë” në Superiore apo dhe Kategorinë e Parë.

Për nga numri i skuadrave që ka drejtuar mund të jetë padyshim një trajner rekordmen, ndërsa Nica bëri që një ëndërr të bëhej realitet në Devoll, vendin e tij të origjinës, duke i ngjitur nga kategoria e Dytë në të Parën. Por, ëndrra vazhdon, devolli dje mposhti Lushnjën dhe tashmë është në vend të parë…

Në një intervistë për “VipSport”, Stavri Nica analizon ecurinë e skuadrës, por edhe grupin e  Jugut…

 

-Profesor, sërish te Devolli, edhe vjet kur morët drejtimin pak besonin se do ngjiteshit…

Të them të drejtën kemi punuar shumë, është bërë një punë kolosale nga të gjithë faktorët. Po ecim mirë dhe duhet që t’i marrim ndeshjet një e nga një. Për momentin duhet që të jemi me “këmbë në tokë”, nuk duhet që të mendojmë për gjëra të mëdha. Këto ndeshje janë edhe si një “provim” për ne në Kategorinë e Parë. të shohim në vijim se çfarë do të bëjmë.

-Por, ëndrra vazhdon, jeni në krye dhe mund të klasifikoheni si pretendentë…

Shiko, unë jam nga ata trajnerë që nuk më pëlqen që të jem euforikë e këtë mundohem që t’ua përcjellë edhe futbollistëve të mi. Sepse vetëm kështu ecim përpara dhe kemi rezultate pozitive dhe je i në rrugën e duhur. Euforia shpesh është vetëvrasëse.

-Lushnja pati pretendime pas humbjes në Devoll. Cili është komenti juaj?!

Është e drejtë e tyre, ne e kaluam atë ndehje dhe tashmë mendojmë për takimin e radhës në kampionat.

-Deri ku shkon Devolli juaj?

Ne do të punojmë, synimi dhe objektivi ynë është fitorja në ndeshjen e radhë,s përmes një niveli të pëlqyeshëm dhe loje të bukur për të kënaqure dhe tifozët tanë që na mbështesin. Është një klimë shumë e mirë në Devoll dhe na mbështesin. Ka tifozë, madje sa në Superiore.

-Po rivalët duke qenë se ju jeni një trajner me eksperiencë si ju duken?

Këtë sezon ka shumë konkurrencë. Unë kam punuar edhe më parë me grupin e Jugut. Madje, kam parë që edhe kur drejtoja Bylisin konkurrenca ka qenë e madhe. Ne duhet ë të punojmë me “këmbë në tokë” dhe të bëjmë llogaritë tona. Fjala Superiore momentalisht është shumë për ne…

Intervistoi: Erjon Saliu/Vipsport.al/