Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Intervista për “Vipsport”, heroi i Elbasanit Baro: Ja pse e lashë Greqinë, eci në gjurmët e Abazajt

Vjet me Burrelin, një fazë dhe 1 gol. Këtë verë zgjidhi që të luajë në Elbasan, aty ku në javën e katërt shënoi golin e katërt, por me shumë vlerë dhe që pritet të ndikojë në mbijetesën e verdhebluve. T’i shënosh Orikut, e sidomos në shtëpi nuk është e lehtë. Por, Baro po shihet si lider në radhët e Elbasanit në Kategorinë e Parë. Elbasani ndonëse ka qenë vitet e fundit në vendet e ulëta, ka qenë si një “strehë” talentesh. Fillimisht Kristal Abazaj e më pas Niko Zisi. Verdheblutë janë trampolinë e mirë për djem,të e rinj dhe këtë e thotë edhe 21 vjeçari Valentino Baro në njëintervistë që ka dhënë për “Vipsport.al”…

-Valentino, si ka qenë fillimi i karrierës suaj?

Karrierën e kam nisur në Greqi, fillimisht me moshat e Panioniosit. Kuptohet që aty funksionojnë si akademi dhe janë kushtet shumë të mira. Në Greqi u kushtojnë shumë rëndësi punës me moshat deri në detaje, sepse aty ka specialist, por ka edhe terrene, e sidomos klubet e  njohura bëjnë shumë pas ekipeve të moshave.

-Pse zgjodhët që të vijonit karrierën në Shqipëri?

Kur unë erdha në Shqipëri para 2 vitesh, fillimisht luajta me Burrelin 1 sezon më tepër për t’u ambientuar. Këtë sezon menaxheri Bruno Dodi me kaloi te ekipi Elbasanit. Mendoj se janë eksperienca që më shërbejnë që unë të fitojë më shumë maturi dhe të njoh edhe më mirë futbollin shqiptar. E ndiej që kam rritje dhe shpresoj që të vijojë me këtë ritëm edhe në të ardhmen.

-Shënuar një gol me vlerë 3 pikëshe në Orikum…

Po, madje Elbasani ishte në vend të fundit në ato moment. Jam ndier shumë i lumtur që skuadra ndryshoi pozicion në tabelën e renditjes. Elbasani ka emër të madh, ne luajmë në një stadium nga më të mirët në vendin tonë dhe për mua është një trampolinë e mirë që jam pjesë e një klubi me histori në Shqipëri.

-E dini që në Elbasan kanë spikatur edhe Abazaj dhe Zisi jo shumë vite larg?

Po kam dëgjuar, pse jo të vazhdoj edhe në gjurmët e tyre, por edhe më shumë. Me punë dhe stërvitje arrihet gjithçka. Besoj se do t’ia dal sepse jam ambientuar shumë mirë dhe është një klub i qetë. Për djemtë e rinj është shumë mirë.

-Cilat janë synimet tuaja për të ardhmen?

Synimi është të jap maksimumin tim me ekipin që po luaj edhe te ndihmoj ekipin të arrij qëllimet që ka këtë sezon për të ardhmen pretendoj te punoj sa më shumë që të shkoj sa më lart.

Intervistoi: E.Saliu/Vipsport.al/